technologia | programowanie

Jak przenieść bloga z Bloggera na WordPressa?

Szewc bez butów chodzi – w tym starym powiedzeniu jest wiele prawdy. Kilkanaście miesięcy zajęło mi podjęcie decyzji o przeniesieniu moich dwóch blogów na WordPressa. W tym czasie robiłam strony dla innych, prowadziłam szkolenia, nawet zostałam mentorką WordPressa w firmie Coderstrust. Dotychczas blogowałam na Blogspocie, pod dwoma różnymi adresami, co znacząco ograniczało moje możliwości. W końcu decyzja zapadła i w miesiąc przeniosłam się między platformami! Z tej okazji postanowiłam rozbudować dział technologiczny na swojej nowej-starej stronie. W dzisiejszym artykule opowiem o tym jak przenieść bloga z bloggera na WordPressa. Ten tekst będzie wstępem do innych, WordPressowych, programistycznych i technologicznych artykułów. To co, zaczynamy?

Blogowanie jest piękną przygodą. W moim przypadku trwa od sześciu lat. Przerobiłam różne szablony na Bloggerze (Blogger to inna nazwa Blogspota, używać będę tych nazw zamiennie), kombinowałam z formą i treścią. Gdy moje blogi zaczęły się rozrastać – nie wiedziałam jak ugryźć mnogość tematów, które poruszam. Podobnie było z moim dorobkiem literackim i publicystycznym – potrzebowałam platformy, która dobrze zaprezentuje moje działania. Z drugiej strony nie chciałam nikogo, kto przyjdzie poczytać o literaturze, zanudzać modą, ani osób szukających inspiracji na stylizacje walić po oczach publicystyką. Musiałam to jakoś pogodzić.

W końcu się zdecydowałam: stworzę stronę www z wyraźnie wyszczególnionymi kategoriami i zakładkami z dodatkowymi informacjami. Stronę, na której opowiem swoją historię, jednocześnie dając czytelnikowi wybór – czy ciekawi go wszystko co robię, czy przyszedł po konkretną, specjalistyczną wiedzę.

Tak wygląda efekt końcowy:

Zachęcam do przeklikania się przez wszystkie działy! Kto pamięta stare blogi, na pewno zgodzi się ze mną, że jest dużo lepiej.

Jak to zrobiłam? Uzbroiłam się w ogromne pokłady cierpliwości i… siadłam do pracy!

Jak przenieść bloga z Bloggera na WordPressa?

Po pierwsze, jeśli chcesz przenieść stronę z bloggera na wordpressa, musisz mieć stronę na bloggerze (dobra, wiem, suchy żart). Jeśli już spełniłeś ten warunek, na własnym serwerze instalujesz WordPressa – pisząc ten konkretny post, zakładam, że wiesz jak to się robi, ale jeśli nie, to prawdopodobnie kiedyś wrócę do tematu. Tymczasem wartościowe informacje znajdziesz tutaj, w oficjalnej instrukcji WordPressa: Jak zainstalować WordPressa?

Następnie musisz wykonać eksport strony www z Blogspota. W tym celu wchodzisz do swojego panelu sterowania Bloggerem, klikasz Ustawienia -> Inne -> Utwórz kopię zapasową zawartości. 

jak przenieść bloga z bloggera na wordpressa
Jak przenieść bloga z bloggera na WordPressa? Najpierw musisz ją pobrać z Bloggera!

Gratulacje, właśnie pobrałeś plik z całą zawartością strony! Pora wrzucić to na WordPressa. Ja zdecydowałam się na użycie wtyczki Blogger Importer. Na szczęście WordPress bardzo ułatwia znalezienie tej opcji – wystarczy, że będąc w kokpicie swojego WordPressa wejdziesz w Narzędzia -> Import. Znajdują się tu wszystkie dostępne opcje Importu strony z innej platformy na WordPressa. Instalujesz wspomnianą wyżej wtyczkę Blogger Importer, klikasz Uruchom Importer, wgrywasz plik, który wyeksportowałeś z Blogspota, w następnym ekranie wybierasz który użytkownik WordPressa ma odpowiadać za którego użytkownika Blogspota i… gotowe!

jak przenieść stronę z bloggera na wordpressa
Ekran wyboru wtyczki do importu. Do importowania bloga z Blogspota służy wtyczka Blogger.
jak przenieść stronę blogspot wordpress
Ekran wtyczki Import Blogger. Tutaj wybierasz plik, który wcześniej został pobrany z Blogspota, a następnie klikasz „Wyślij plik na serwer i zaimportuj go”.
jak przenieść stronę blogger wordpress
W tym miejscu przyporządkowujesz autorów. Ja na Blogspocie miałam jednego autora, zatem przyporządkowuję go autorowi, z którego korzystam na WordPressie. W tym miejscu można też stworzyć nowe konto użytkownika na WordPressie.
przenieść bloga z bloggera na wordpress
Ten ekran oznacza, że przenosiny zakończyły się sukcesem! Brawo, wszystkie posty znajdują się na WordPressie.

Gratuluję, właśnie dowiedziałeś się jak przenieść bloga z Bloggera na WordPressa – i zrobiłeś to! Dokładnie w ten sam sposób, w który ja to zrobiłam.

Wpisy się źle przeniosły – co robić?

Rzadko, ale jednak może się zdarzyć, że ta wtyczka sobie nie poradzi, na przykład nie zaimportuje prawidłowo wszystkich wpisów. W tej sytuacji polecam przetestować Blogger Importer Extended, równie prostą w obsłudze, ale trochę inaczej działającą wtyczkę, którą i ja testowałam (i która mi się spodobała).

jak przenieść stronę z blogspota na wordpressa

Udało się! Co dalej?

Pora uporządkować stronę, wybrać motyw, ustawić tagi i kategorie… I oczywiście zrobić kopie zapasowe! Uf, mi ta praca zajęła miesiąc. W kolejnym tekście opowiem o wtyczkach, które zdecydowałam się zastosować na mojej stronie przy przenosinach strony www. W ramach cyklu planuję też wyjaśnić różnice między tagami, a kategoriami, opowiedzieć o tym jaki motyw wybrałam (i dlaczego) i jak z łatwością dodać do dowolnego motywu własne pola. Będzie też post o motywach potomnych oraz tym, dlaczego właściwie wybrałam WordPressa. Słowem: będzie się wordpress-działo!

Daj znać czy ta wiedza była dla Ciebie pomocna i na jakie tematy powinnam jeszcze napisać!

Interesują Cię inne tematy związane z technologiami? Zajrzyj do działu Technologia/Programowanie, by odkryć więcej fascynujących informacji ze świata IT!

2 komentarze

 • Moda damska - stylizacje inspiracje

  Warto jeszcze dodać, że dla osoby, która się nie zna na technicznej stronie skryptu może być kłopotliwe robienie kopii bazy danych czy naprawianie błędów, które mogą wyniknąć z czasem po użyciu np. wtyczek, więc jak ktoś zupełnie nie ma do kogo się zwrócić o pomoc w razie czego, to jednak blogger jest dobrym rozwiązaniem 🙂

 • Eloradana

  Dzięki! Czekałam na ten wpis. Wygląda na to, że te przenosiny nie są takie straszne 😉 Też się do nuch orzymierzam z moim prastarym blogiem, którego mam nadzieję przy tej okazji reaktywować (tylko przy bardzo aktywnym niespełna dwulatku czasu na to straszbie mało!). Pytań mam kilka i proszę czuj się nimi zainspirowana do kolejnuch postow o wp, albo z radością odczytam odpowiedzi na nie tutaj:
  – czy zdjęcia też się wgrywają na serwer wp?
  – czy komentarze też się kopjują?
  – czy spadła ci ilosc wejsc na bloga z zapytań z googla?
  – co zrobiłaś ze „starymi” blogami?

  Na koniec chciałam Ci pogratulować, bo teraz jest super móc w jednym miejscu przeczytać (prawie) wszystko na Twój temat. Dużo pracy musiałaś w to wlożyć i opłaciło się. Strona wugląda na prawdę super 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *