Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

faq

— Ta sekcja zawiera najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. Staram się na bieżąco odpowiadać na wszystkie Wasze maile i przemiłe wiadomości, ale wiele pytań się powtarza. By oszczędzić Wasz i mój czas, pozwoliłam je sobie tu zebrać. Lista będzie rozwijana.

Spis pytań:

Literatura / pisarstwo

Jak napisać książkę?

Podstawowa zasada mówi: siadasz i piszesz. W zależności od temperamentu i preferowanego stylu możesz najpierw dokładnie rozpisać całą fabułę albo tworzyć ją na bieżąco. Tu nie ma złych rozwiązań — jedyny błąd, który możesz popełnić, to, zamiast próbować ją napisać, w kółko o tym tylko mówić. Trzymam kciuki!

Jeśli temat wydaje ci się zbyt trudny by samemu zacząć, zastanów się po co właściwie to robisz. Większość pisarzy, których znam, pisze, bo inaczej nie jest w stanie funkcjonować. To jak oddychanie. Jeśli masz pisać na siłę, wbrew swoim umiejętnością – rozważ to. Jeśli nadal jesteś przekonany/a, że chcesz napisać książkę, ale nie wiesz jak, w Internecie znajdziesz profesjonalne szkolenia z pisania. Nie korzystałam, ale ludzie sobie chwalą.

Osobiście polecam też książkę Katarzyny Bondy „Maszyna do pisania”, a także Stephena Kinga „Pamiętnik rzemieślnika”.

Jak wydać książkę?

Na stronie każdego wydawnictwa, które przyjmuje propozycje wydawnicze, jest zakładka dla autorów. Tam znajdziesz wszystkie wytyczne dotyczące wysyłki propozycji wydawnicznej.

Pamiętaj, by wysyłać tekst zgodnie z wytycznymi, pasujący do profilu wydawniczego danego wydawnictwa. Tekst powinien być wolny od błędów i przynajmniej wstępnie zredagowany. 

Programowanie / technologie / praca

Czy każdy może pracować w branży IT?

Jeśli mówimy o pracy w branży IT jako o pracy w firmie informatycznej / technologicznej, to tak, praktycznie dla każdego znajdzie się miejsce. Przykładowe zawody niewymagające wykształcenia technicznego i programowania wymieniłam w tym artykule.

Modeling

Jak zostać modelką na wózku?

Przede wszystkim musisz mieć w sobie „to coś” i być gotową na podróżowanie, wyjazdy na ostatnią chwilę, niewygodne ubrania, często niekomfortowe dla ciebie role. Musisz udźwignąć fizycznie kilka, a nawet kilkanaście godzin na planie i być w stanie (samodzielnie lub z pomocą) szybko się przebierać, jeśli chcesz być modelką wybiegową.

Modeling osób z niepełnosprawnościami to ciągle raczkujący temat, dlatego nie ma jednej, sprawdzonej drogi. Wiele osób buduje portfolio na własną rękę, współpracując z fotografami (ja też). Można próbować wysyłać zgłoszenia do agencji modelek. Ważne jest śledzenie castingów w Internecie i zgłaszanie się na nie. Można też próbować z zagranicznymi agencjami. 

Powodzenia!

Jakie agencje pomagają modelom / modelkom z niepełnosprawnościami?

W Polsce było kilka prób utworzenia agencji modelek i modeli dla osób z niepełnosprawnościami. Na tę chwilę (marzec 2022) nie znam żadnej, która utrzymałaby się na rynku i pomagała w pozyskaniu kontraktów. Moja wiedza może być jednak niepełna – polecam śledzić temat za pomocą wyszukiwarki internetowej, na przykład Google.

Natomiast ja należę do agencji castingowej Gawagai. Agencje castingowe reprezentują modelki, modeli, statystów, aktorów itd. w procesie pozyskiwania ról w kampaniach marketingowych, reklamach itd. Z tego co się orientuję, większość z nich przyjmuje osoby z niepełnosprawnościami, pod warunkiem, że widzą w nich potencjał i posiadają w bazie zlecenia dla osób z niepełnosprawnościami. Przynależność do agencji castingowej zwykle nie daje żadnej gwarancji otrzymania zlecenia.

Czy agencja Butterfly Agency Models ciągle działa?

W latach 2014-2016 pracowałam w Fundacji Jedyna Taka. Jednym z naszych projektów była agencja modelek i modeli z niepełnosprawnościami Butterfly Agency Models, którą koordynowałam. Wspominam to bardzo dobrze.

Od 2016 nie pracuję w Fundacji Jedyna Taka, ale ciągle dostaję pytania o tę agencję. Nie jestem osobą kompetentną, by udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi dotyczącej ich aktualnych działań i struktury. Proszę w tej sprawie kontaktować się z właścicielem agencji, czyli Fundacją Jedyna Taka.

Skip to content