niepełnosprawność

#OpatrzmySię – dołącz do wyzwania!

Miałam naście lat, gdy zrozumiałam, że zawsze będę przykuwać wzrok. Wyróżniałam się. Nie dlatego, bo byłam superzgrabna, niezwykle wysoka czy miałam płomienny kolor włosów. Po prostu jeździłam na wózku. Wtedy odkryłam, że mam dwa wyjścia: albo znienawidzić fakt, że ludzie na mnie patrzą i zostać szarą myszką, albo wykorzystać go i ubierać się, tak by podkreślić swoją ekscentryczną naturę. Wybrałam to drugie.

Uwielbiam przykuwać uwagę – świetnym strojem, wyrazistym makijażem, uroczym śmiechem czy czarującym uśmiechem. Uwielbiam być w centrum wydarzeń. Jednocześnie mam takie dni, gdy chcę zniknąć. Źle się czuję, spotka mnie tragedia, wskoczę w dresy i ostatnie czego pragnę to spojrzenia obcych ludzi.

Osoby z niepełnosprawnością ruchową przykuwają wzrok na ulicach, ponieważ się wyróżniają. To normalne – człowiek zawsze będzie zauważał coś, co odstaje od otoczenia. Od dawna powtarzam, że w mediach brakuje reprezentacji osób z niepełnosprawnością. Gdy oglądam zagraniczne seriale kobieta na wózku coraz rzadziej zaskakuje widza. W Polsce niepełnosprawność wciąż związana jest ze współczuciem, a w mediach najczęściej widzimy osoby niepełnosprawne ruchowo w kampaniach społecznych.

Hej, tu jestem!

Moim marzeniem są kobiety i mężczyźni z niepełnosprawnością w reklamach, czasopismach, filmach. Nie w specjalnych, charytatywnych rolach, tylko przedstawione całkowicie normalnie. Ot, kobieta na wózku z gromadką dzieci reklamująca masło i przystojniak z protezą reklamujący prezerwatywy. Czy ja, rok temu występująca w reklamie Orange, mówiąca o tym, że lubię wszystkie kolory.

Jak się zaczęło #OpatrzmySięChallenge?

Od tego posta.

View this post on Instagram

Po wybiegu szłam dwukrotnie. Raz na wydarzeniu promującym otwarcie Wielkopolskiego Centrum Rehabilitacyjnego, które odbyło się wiele lat temu w @galeria_malta . Drugi raz jako modelka z agencji @butterflymodels zaprezentowałam cudowny, złoty garnitur od @agnieszkajaworska.pl na jej autorskim pokazie. Teraz idę po domowym wybiegu, bo spodobało mi się wyzwanie #wybiegtopmodel @topmodelpolskatvn Dawno, dawno temu sądziłam, że nie nadaję się do mody. Osoba z niepełnosprawnością ruchową nie pasowała mi do wybiegu – byłam przyzwyczajona, że modelka to szczupła, wysoka kobieta. Ideał. Wprost z kanonu. Potem dorosłam i zaczęłam kwestionować narzucone mi zasady i wzorce. Bo czym jest kanon? I kto go ułożył? Zrozumiałam, że moda jest DLA KAŻDEJ KOBIETY, a wybieg i reklama powinny być otwarte na różnorodność. Po to, by kolejne pokolenia rosły w pewności siebie, wśród wzorców, w których mogą się odnaleźć. Moje pokolenie zawsze porównywało się z idealnymi celebrytkami. To wirus dla mózgu. Myślałam coraz więcej i w końcu zrozumiałam: jeśli przyzwyczaimy się do jakiegoś widoku – staje się piękniejszy. Trenowałam samoakceptację robiąc mnóstwo selfie, aż w końcu zaczęłam się sobie podobać. Jednocześnie im częściej coś widzimy, tym bardziej się do tego przyzwyczajamy. A im większa różnorodność nas otacza – tym łatwiej nam pokochać samą siebie. Myślę, że możemy zmieniać kanony. Właśnie poprzez przyzwyczajenie, opatrzenie. Jeśli mamy zacząć widzieć osoby z niepełnosprawnością w reklamach, a na ulicach przestać robić sensację, musimy zacząć się pojawiać. Wszędzie! Dlatego dziś realizuję swój plan i zachęcać Cię do pomocy mi w tej małej rewolucji. Zrób sobie selfie albo nagraj jak idziesz po domowym wybiegu. Bądź na nim najukochańszą wersją siebie! I dodaj hashtag: #OpatrzmySię #OpatrzmySięChallenge . A jeśli mnie oznaczysz – udostępnię na stories. Na wideo na Instagramie oznaczam wspaniałe kobiety z niepełnosprawnością, które obserwuję. Część z nich już próbowała swoich sił na wybiegu, część robi karierę w agencjach dla niepełnosprawnych. Inne są piękne, ale jeszcze niedostrzeżone. Mam jednak nadzieję, że dołączycie do zabawy, którą wymyśliłam. ❤ #zostańwdomu

A post shared by Moda Książki Technologia (@vamppiv) on

#OpatrzmySięChallenge

Im częściej coś widzimy – tym bardziej jesteśmy z tym widokiem oswojeni. Dlatego wymyśliłam akcję #OpatrzmySię . Spontanicznie rzuciłam wyzwanie, które podchwytują kolejne osoby na Instagramie. Piękne kobiety z niepełnosprawnością, które czasem chcą przykuwać uwagę, ale czasem wolałyby zniknąć. Wspaniałe istoty, które lubią podkreślić swoją urodę, ale męczy je hasło “taka ładna, a na wózku!”.

Jeśli idea pokazywania szerzej światu swojej niepełnosprawności – nie po to, by wzbudzić współczucie, ale by zacząć kształtować jej obraz jako czegoś normalnego, jest Ci bliska – dołącz do nas! Nim jednak to zrobisz przeczytaj niezwykłe historie kobiet, które się odważyły opatrzeć.

Jak dołączyć do #OpatrzmySię ?

  1. Nagraj filmik lub zrób zdjęcie.
  2. Dodaj na Facebooka lub Instagrama z hashtagami: #OpatrzmySię #OpatrzmySięChallenge
  3. Napisz coś od siebie na temat akcji, przykuwania wzroku lub dowolny temat, jaki Ci w sercu gra.
  4. Jeśli oznaczysz mój profil @VamppiV – udostępnię Twoje zdjęcie w relacji!
  5. Możesz nominować kolejne osoby do dołączenia do zabawy.

#OpatrzmySię razem!

View this post on Instagram

Nominacja od @vamppiv przyjęta 🙂 #OpatrzmySię #OpatrzmySięChallenge bardzo dziękuje za nominacje. To czy czujemy się piękne zależy od nas. To jak widzą nas inni po części również. Nikt nie lubi, gdy ludzie obracają się za nami z niezdrową ciekawością. Powoli się to zmienia, a żeby zmieniło się to na dobre widok osoby niepełnosprawnej, ładnej kobiety na wózku, z protezą czy o balkoniku musi się opatrzeć. Stać się codziennością. Tak jak pisze o tym @vamppiv i dlaczego wymyśliła #OpatrzmySięchallenge „Myślę, że możemy zmieniać kanony. Właśnie poprzez przyzwyczajenie, opatrzenie. Jeśli mamy zacząć widzieć osoby z niepełnosprawnością w reklamach, a na ulicach przestać robić sensację, musimy zacząć się pojawiać. Wszędzie! Dlatego dziś realizuję swój plan i zachęcać Cię do pomocy mi w tej małej rewolucji. Zrób sobie selfie albo nagraj jak idziesz po domowym wybiegu. Bądź na nim najukochańszą wersją siebie!” I dodaj hashtag: #OpatrzmySię #OpatrzmySięchallenge Ja nominuję i zapraszam do zabawy: @pakistanskiedziewcze @modaconruedas @hedbunga @tak_to_czuje @julia.torla @ewa.wozniak_ @kamilakubas @little_mermaiding @little_kama @ona_i_kulawy @saramakota (i Ciebie Sara!) . #wheelchairgirl #wheelchair #wheelchairmodel #wheelchairuser #pinkhaircolor #niepełnosprawność

A post shared by Life On Wheels (@zycienakolkach) on

View this post on Instagram

(🇬🇧⬇️) Moje ciało – zdeformowane, pokryte bliznami. Moje ruchy – niezbyt skoordynowane. Całość – mało przyjemna dla oka. Czy da się je ,,naprawić”? Raczej nie. Mogłoby to być niewarte swojej ceny. Czy je kocham? Skłamałabym, jeśli bym potwierdziła. Na tym etapie. Ale z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że je akceptuję. Dlaczego? Bo pozwala mi robić naprawdę wiele. W zasadzie wszystko, czego potrzebuję do szczęścia. Znam je dobrze i wiem jak działać, żeby osiągać kolejne cele. Wyprawa do Wodospadu Kamieńczyka? Chętnie! Wędrówka do Castillo de Santa Barbara? Jasne! A może kilkukilometrowy spacer po mieście? Zawsze spoko! Dla większości ludzi to nic wielkiego. Ze mną jest inaczej. Takie aktywności mnie napędzają, dają ogromną satysfakcję. I jakie widoki! Tak jest w moim przypadku. Myślę, że każdy może znaleźć w swoim życiu rzeczy / czynności, które dają mu radość, poprawiają nastrój i samoocenę. Może i powinien. Dla jednych będzie to samodzielne zrobienie herbaty, a dla drugich przebiegnięcie maratonu. To i to jest OK i cieszy. A wygląd? Odpowiedni ubiór i makijaż mogą zdziałać cuda. Potrafię sprawić, że się sobie podobam. W lustrze i na zdjęciu. Z perspektywy drugiej osoby na szczęście siebie nie widzę. Jak to na szczęście? Wytłumaczenie jest proste – widuję siebie na filmikach rzadko. Nie jestem więc do tego widoku przyzwyczajona, dziwi mnie on i kłuje. Ludzie z mojego otoczenia patrzą na mnie bardzo często, widok ten jest więc dla nich normalny, nie przywiązują do niego wagi. Są przyzwyczajeni. Opatrzeni. Irytuje mnie to, że nieznajomi oceniają mnie po samym wyglądzie. Że jest niekorzystny, a ja jestem mało samodzielna. Pozory mylą, a każda niepełnosprawność jest inna. Dzieje się tak, bo osoby z niepełnosprawnościami są wciąż pomijane, niepokazywane w mediach lub przedstawiane jako ofiary, a nie zwyczajni ludzie. Społeczeństwo jest nieświadome, wielu ludzi nie zna nikogo niepełnosprawnego. I tutaj wkracza @vamppiv z akcją #OpatrzmySię. Pokażmy się światu, niech wreszcie nas pozna. Zajrzyjcie do Sylwii, żeby dowiedzieć się więcej (odnośnik w my story), bo warto. Uwielbiam takie akcje! Za nominację dziękuję @zycienakolkach i @blondie_on_wheelchair 🖤

A post shared by Kamila Adamska (@little_kama) on

View this post on Instagram

(🇬🇧⬇) Autoprezentacja w #OpatrzmySięChallenge miała być niczym na #wybiegtopmodel, a ja, jak to ja, poszłam w przeciwną stronę (sprawdź mój poprzedni wpis). Niech dzisiejszy post będzie zatem dopełnieniem mojej odpowiedzi na tę fantastyczną i bardzo potrzebną akcję. Pierwsza myśl podpowiedziała mi dodanie zdjęcia w stylu tego wyżej. Ale prawda jest taka, że nie przedstawia ono kogoś, z kim trzeba się opatrzeć. Z obrazka uśmiecha się do Was zwyczajna, długowłosa kobieta w czarnej sukience, której uroda jest delikatnie podkreślona makijażem. Właśnie tak chciałabym być postrzegana. Dopiero wprawny obserwator może dostrzec ukrytą tu niepełnosprawność. Pamiętajcie, że wady i dysfunkcje fizyczne nie odbierają nam człowieczeństwa ani chęci zadbania o swój wygląd. Dziewczynom mającym problem z samoakceptacją bardzo polecam sesje zdjęciowe. Mi pomagają ogromnie, pozwalają znaleźć w sobie piękno. Tylko uważajcie, bo uzależniają – ja już trochę tęsknię 😜 Żeby polubić kobietę z tego zdjęcia, trzeba zaakceptować tę z poprzedniego. Dopiero one razem tworzą jedną całość – mnie. Nie wszyscy mają odwagę wyjść mi na przeciw. Wielu ludzi nie miało w swoim życiu do czynienia z niepełnosprawnością, dlatego chcę Wam pokazać, że nie ma się czego bać. Traktujcie nas zupełnie zwyczajnie, a jak macie jakieś wątpliwości – pytajcie. To normalne, że nie ze wszystkimi połączy nas wspólny flow. W końcu mamy różne charaktery, zainteresowania i postrzeganie świata. Obojętnie czy sprawni, czy nie. Najważniejsze żeby powierzchowność nie blokowała nas przed poznawaniem się i korzystaniem z życia. Swojego ciała często nie możemy zmienić, ale możemy wpłynąć na to, jak postrzegają nas inni. Jeśli chcecie mi w tym pomóc – podajcie dalej lub dołączcie do akcji Sylwii @vamppiv 💪💖 #OpatrzmySię . . . @topmodelpolskatvn #samoakceptacja #kobiecość #niepełnosprawność #szczerze_pisząc #wiosna2020 #wiosnawpełni #uwierzwsiebie #everyoneisbeautiful #akceptacja #springportraits #pozytywnemyslenie #polishmodel#ladyinblack #blackismyhappycolor #disabilityawareness #disabledandcute #iamenough #selfcarematters #selfacceptance #girlpwr #rzepakowepole #rzepiara #słonecznie #preset Spring Park by @instacademy_

A post shared by Kamila Adamska (@little_kama) on

View this post on Instagram

Przyjmuje nominację od @vamppiv 😁 . Jak część z Was doskonale wie, sesje zdjęciowe nie są mi obce. Polubiłam je! 😍 Jakiś czas temu @topmodelpolskatvn a dokładnie @kasiasokolowska_official zachęcała aby przejść się po "wybiegu" i efekty wrzucić na insta. Sylwia, postanowiła zrobić Challenge na podobnej zasadzie ale z osobami z niepełnosprawnością. Zatem jestem i ja. . Czy osoba z jakąkolwiek niepełnosprawnością nadaje się na wybieg lub do reklamy? Oczywiście, że tak! Co oznacza sformułowanie idealne ciało? To ciało każdego z nas! Im więcej będziemy widoczni tym bardziej przyzwyczaimy się do każdego wyglądu, przyzwyczaimy swoje oczy do różnorodności i będzie nam łatwiej akceptować swoje niedoskonałości. ❤ . Myślicie, że mogłabym wziąć udział w pokazie? 😁 ________ Nominuje: @sylwiaguzowska , @afterthewayyoulovedme , @pudelija , @iron_wheels , @karolinab_kreatorkamarzen , @kasia__smialek , @wioleta_wiec , @aniolnaresorach ________________ Spodnie: @hm Neonowa koszulka: @reserved Narzutka/szal: @sinsay ___________________________ #topmodel #wybiegtopmodel #wybieg #pokaz #chellenge #opatrzmysię #opatrzmysięchallenge #portretkobiety #portret #sesjafotograficzna #session #niepełnosprawność #modelka #modelling #photomodel #wcheelchairlife #wcheelchairgirl #polskadziewczyna #blondynka #blondegirl #nawózku #sesjazdjeciowa #reklama #casting #dobrazabawa #piątek #weekend #positivevibes #weekendvibes #zostańwdomu

A post shared by SMAkowita Gałkolandia (@smakowita_galkolandia) on

Jeśli podoba Ci się ten tekst, proszę podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Chcesz być na bieżąco z nowościami na mojej stronie?


Maila dostaniesz maksymalnie raz w tygodniu, zwykle rzadziej! Przyślę Ci informacje o najnowszych
wpisach i artykułach, podzielę się wiedzą lub poinformuję o konkursie. Zero spamu, same konkrety,
byśmy zawsze mogli być w kontakcie!

Zamknij okno

Skip to content