Miałam naście lat, gdy zrozumiałam, że zawsze będę przykuwać wzrok. Wyróżniałam się. Nie dlatego, bo byłam superzgrabna, niezwykle wysoka czy miałam płomienny kolor włosów. Po prostu jeździłam na wózku. Wtedy odkryłam, że mam dwa wyjścia: albo znienawidzić fakt, że ludzie na mnie patrzą i zostać szarą myszką, albo wykorzystać go i ubierać się, tak by podkreślić swoją ekscentryczną naturę. Wybrałam to drugie.
Uwielbiam przykuwać uwagę – świetnym strojem, wyrazistym makijażem, uroczym śmiechem czy czarującym uśmiechem. Uwielbiam być w centrum wydarzeń. Jednocześnie mam takie dni, gdy chcę zniknąć. Źle się czuję, spotka mnie tragedia, wskoczę w dresy i ostatnie czego pragnę to spojrzenia obcych ludzi.
Osoby z niepełnosprawnością ruchową przykuwają wzrok na ulicach, ponieważ się wyróżniają. To normalne – człowiek zawsze będzie zauważał coś, co odstaje od otoczenia. Od dawna powtarzam, że w mediach brakuje reprezentacji osób z niepełnosprawnością. Gdy oglądam zagraniczne seriale kobieta na wózku coraz rzadziej zaskakuje widza. W Polsce niepełnosprawność wciąż związana jest ze współczuciem, a w mediach najczęściej widzimy osoby niepełnosprawne ruchowo w kampaniach społecznych.
Hej, tu jestem!
Moim marzeniem są kobiety i mężczyźni z niepełnosprawnością w reklamach, czasopismach, filmach. Nie w specjalnych, charytatywnych rolach, tylko przedstawione całkowicie normalnie. Ot, kobieta na wózku z gromadką dzieci reklamująca masło i przystojniak z protezą reklamujący prezerwatywy. Czy ja, rok temu występująca w reklamie Orange, mówiąca o tym, że lubię wszystkie kolory.
Jak się zaczęło #OpatrzmySięChallenge?
Od tego posta.
#OpatrzmySięChallenge
Im częściej coś widzimy – tym bardziej jesteśmy z tym widokiem oswojeni. Dlatego wymyśliłam akcję #OpatrzmySię . Spontanicznie rzuciłam wyzwanie, które podchwytują kolejne osoby na Instagramie. Piękne kobiety z niepełnosprawnością, które czasem chcą przykuwać uwagę, ale czasem wolałyby zniknąć. Wspaniałe istoty, które lubią podkreślić swoją urodę, ale męczy je hasło „taka ładna, a na wózku!”.
Jeśli idea pokazywania szerzej światu swojej niepełnosprawności – nie po to, by wzbudzić współczucie, ale by zacząć kształtować jej obraz jako czegoś normalnego, jest Ci bliska – dołącz do nas! Nim jednak to zrobisz przeczytaj niezwykłe historie kobiet, które się odważyły opatrzeć.
Jak dołączyć do #OpatrzmySię ?
- Nagraj filmik lub zrób zdjęcie.
- Dodaj na Facebooka lub Instagrama z hashtagami: #OpatrzmySię #OpatrzmySięChallenge
- Napisz coś od siebie na temat akcji, przykuwania wzroku lub dowolny temat, jaki Ci w sercu gra.
- Jeśli oznaczysz mój profil @VamppiV – udostępnię Twoje zdjęcie w relacji!
- Możesz nominować kolejne osoby do dołączenia do zabawy.