Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Ja tu tylko siedzę

— Choruję na SMA (rdzeniowy zanik mięśni) i wyjaśniam czym dla mnie jest niepełnosprawność.

Niepełnosprawność nie powinna definiować człowieka, a mimo to regularnie spotykamy się ze specjalnym traktowaniem. Jeżdżę na wózku “od zawsze”, chodziłam do “normalnej” szkoły, a rodzice stawiali mi wymagania, jakie stawia się dzieciom w moim wieku, oczywiście w miarę moich możliwości. 

Długo sądziłam, że niepełnosprawność mnie nie dotyczy, bo przecież świetnie sobie radzę. Jednak dorosłam i zobaczyłam wokół ludzi, którzy nie mieli mojego szczęścia. Odkryłam politykę, która nieszczególnie przejmuje się moimi problemami. I znalazłam w sobie siłę, by mówić o trudnościach na głos, wierząc, że każdego dnia świat staje się lepszy.

W swoim życiu miałam kilka momentów przełomowych. 

Pierwszy? Wybory Miss Polski na Wózku, przy których pracowałam. Poznałam wspaniałe kobiety o ogromnym potencjale, które próbowały go realizować. Poznałam też osoby z niepełnosprawnością, które myślą, że im się wszystko należy.

Drugim punktem zwrotnym były próby wprowadzenia na rynek modelek z niepełnosprawnością ruchową, gdy pracowałam w Fundacji przy projekcie Butterfly Agency Models. Odbijałam się od wielu ścian i zaczynałam dostrzegać jak bardzo brakuje wzorców w mediach. 

Trochę już zrobiłam, ale wciąż mam niedosyt i pragnę więcej. 

Regularnie występuję na konferencjach i biorę udział w wydarzeniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Piszę też artykuły do magazynów i na portale, między innymi „Integracja”.

Razem z moim partnerem, marcinem, wzięliśmy udział w magicznym projekcie fundacji avalon

pełnosprawni w miłości

Pełnosprawni w miłości, Projekt Sekson, Fundacja Avalon

niepełnosprawność mnie nie definiuje, dlatego wzięłam udział w sesji zdjęciowej do

kalendarz fundacji SMA na rok 2022 "odcienie piękna"

Choroba jest częścią mojego życia. Określa codzienne możliwości, odbiera niektóre szanse i sprawia, że muszę wszystko dokładnie planować. Nie mogę o niej zapomnieć, dlatego

biorę udział w licznych konferencjach, wywiadach i wydarzeniach zmieniających postrzeganie osób z niepełnosprawnościami

Masz pytania? Chcesz ze mną współpracować? Masz dla mnie zlecenie? A może chcesz po prostu przybić piątkę?

Skip to content