Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

nota biograficzna

— Za dużo zdjęć, za mało tekstu? Przeczytaj notę biograficzną.

Sylwia Błach – rocznik 1991

Pisarka, dziennikarka, felietonistka, blogerka

Zadebiutowała zbiorem opowiadań „Strach” w 2010 roku. W 2012 wydała pierwszą powieść „Bo śmierć to dopiero początek”. W 2015 roku wydała zbiór opowiadań „Trzy lata strachu”. W 2017. roku wydała powieść „Syndrom Riddocha. Tom pierwszy. Lepszego świata nie będzie” oraz leksykon fantastycznych stworzeń dla dzieci „Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory”. W 2021 wznowienia w formie e-booka doczekały się książki „Bo śmierć to dopiero początek” i „Trzy lata strachu”.

Książka „Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory” została wyróżniona przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w konkursie Najpiękniejsza Książka Roku 2017 oraz wyróżniona przez jury graficzne i literackie konkursu Książka Roku 2017 organizowanego przez polską sekcję IBBY i znalazła się na „liście bis” nagrodzonych książek.

Jej opowiadania pojawiały się w takich antologiach jak: „Gorefikacje” (2013), „Zombiefilia” (2013), „Księga wampirów” (2014), „Gorefikacje II. Tom pierwszy” (2014), „Toystories” (2014), „Oblicza grozy” (2014), „Horror na Roztoczu 2: Insomnia” (2015), „Krew zapomnianych bogów” (2016), „TABU – antologia horroru erotycznego” (2017), „Mapa Cieni – Kraków” (2017), „Umieranie to parszywa robota” (2019), „Zabawki” (2020). Publikowała także w zinach: „Magazyn Histeria”, „Qfant”, „Lost&Found Mega*Zine”, „Szortal. Na wynos. Wydanie specjalne”, „Szortal. Na wynos”, „Drabble na niedzielę”; czasopismach: „Coś na progu”, „Horror masakra”, „Brama”, „Pocisk”; portalach: Niedobre Literki, Szortal.com.

W 2016. jej opowiadanie „Cisza w eterze” zostało przetłumaczone na język czeski i opublikowane w zinie „Howard”, a także w czeskiej antologii „Za tebou”. W 2018 jej opowiadanie „Budiž ti přáno” pojawiło się w czeskiej antologii „Sešívance”.

W 2020 zadebiutowała na portalu Audioteka audiobookiem „Pośród drzew”. Od tej pory jej liczne opowiadania ukazały się na Audiotece, a jej dwie ostatnie powieści zostały wydane w formie audio.

Pisze felietony dotyczące niepełnosprawności w magazynie „Integracja”, publikuje artykuły technologiczne na portalu Homodigital.pl – Subiektywnie o technologii, a także publikuje w innych magazynach i na portalach.

Zawodowo programistka Unity3D

Z wykształcenia magister inżynier Politechniki Poznańskiej. Przez jeden semestr prowadziła laboratoria na Politechnice Poznańskiej poświęcone grafice komputerowej i DirectX.

Pracuje w technologii Unity3D, po godzinach z partnerem tworzy strony w WordPressie. Udziela się w wydarzeniach technologicznych i pisze o technologii na swojej stronie. Swoją karierę zawodową rozpoczęła trzymiesięcznym stażem w Microsoft Polska. Od tej pory pracowałam w różnych studiach gier i przy samodzielnych projektach. W 2021, po czterech latach rozwoju w technologii Unity3D i C#, zakończyła pracę w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym Polskiej Akademii Nauk.

Prowadziła liczne szkolenia i wydarzenia: bootcampy programistyczne dla kobiet chcących się przebranżowić z firmą Future Collars, szkolenie z podstaw HTML dla pracowników Orange Polska, warsztaty dla dzieci dotyczące wirtualnej rzeczywistości w ramach Nocy Naukowców, wykłady na pierwszych urodzinach grupy „Programuj dziewczyno!”. Brała udział w Dniach Kariery Kobiety w IT Future Collars. Jej konikiem są nowinki i ciekawostki technologiczne. Występowała też na game-jamie dotyczącym tworzenia gier dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.

Blogerka, modelka

Prowadzi stronę www.SylwiaBlach.pl, na której pisze o modzie, technologii, literaturze, podróżach, niepełnosprawności. Wystąpiła w reklamie Orange, programie Milionerzy, w reklamie autobusów Solaris i była twarzą ogólnoświatowej kampanii bieliźnianej Panache. Pojawiła się na okładce magazynu „Integracja”.

Aktywistka

Uwielbia występować i dzielić się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami. Często mówi o życiu z niepełnosprawnością ruchową. Jako pracownik fundacji Jedyna Taka organizowała wybory Miss Polski na Wózku, a także pomagała w początkowej fazie organizacji wyborów Miss Świata na Wózku. W 2016 została wybrana jedną z 6 najbardziej inspirujących kobiet na świecie wg Panache Lingerie. W 2016 była jedną z promotorek akcji „Dotykam-wygrywam” promujących samobadanie piersi i profilaktykę raka piersi. Trafiła na Listę Mocy „100 najbardziej wpływowych Polaków i Polek z niepełnosprawnościami” wg Fundacji Integracja. W 2019 wzięła udział w konferencji organizowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich, pojawiła się w kalendarzu charytatywnym Fundacji Wózkowicze i pojawiła się na okładce magazynu „Harper’s Bazaar” jako jedna z kobiet wprawiających inne kobiety w ruch. Dzięki jej działaniom w mediach społecznościowych w galerii handlowej Posnania pojawiły się dodatkowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych ruchowo, a innowacyjny sklep Żappka doczekał się podjazdu dla wózków.

W 2021 wzięła udział w podcaście Santander Bank Polska poświęconym zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami. W 2021 brała udział w dwóch sesjach zdjęciowych promujących związki osób z niepełnosprawnościami, rozmawianie na tematy dotyczące seksu i kobiecość, przełamującym tabu i stanowiącym manifest bodypositive. Sesja „Odcienie piękna” została zorganizowana przez Fundację SMA i pojawiła się w kalendarzu charytatywnym. Sesja i film „Pełnosprawni w miłości” powstały w ramach projektu Sekson promującego wiedzę na temat seksu i macierzyństwa wśród osób z niepełnosprawnościami.

Ostatnia aktualizacja: marzec 2022
Skip to content