literatura | publicystyka

Kobieca twarz Politechniki Poznańskiej – wyróżnienie dla mnie

Uwielbiam swoją uczelnię – Politechnikę Poznańską. Spędziłam tam sześć szczęśliwych lat. Dwa lata temu obroniłam tytuł inżyniera, teraz jestem tuż przed obroną tytułu magistra. A to jeszcze nie koniec… Lubię się kształcić, lubię siłę, jaką wiedza człowiekowi daje. I lubię być “kobietą z kierunków technicznych”, bo cenię sobie konkrety i technologię.
Gdy otrzymałam zaproszenie na rozdanie nagród Kobieca Twarz Politechniki – nie do końca w to uwierzyłam. Ale stało się – otrzymałam wyróżnienie w tym jakże prestiżowym konkursie, mającym na celu promocję kobiet studiujących na uczelniach technicznych.
Wiedzieliście, że wśród profesorów tytularnych na uczelniach technicznych w roku akademickim 2015/2016 kobiety stanowią zaledwie 13% grupy?

A wiedzieliście, że wśród prorektorów uczelni technicznych kobiety stanowią 8%?

A czy wiedzieliście, że na Politechnice Poznańskiej na Wydziale Informatyki w roku 2015/2016 kobiet było… 10,32%?

Wierzę w kobiecą siłę, w girl power. Wiem jednak, że choć żyjemy w postępowych czasach, to nadal pokutują przekonania dotyczące roli płciowych, a w wielu domach dziewczynki od małego słyszą, że od rzeczy technicznych są mężczyźni. Dlatego cieszę się, że “moja” Politechnika bierze udział w akcji Dziewczyny na Politechniki, a także, że poprzez konkurs Kobieca Twarz Politechniki Poznańskiej chce przypominać, że każdy ma prawo być kim chce.

Jestem dumna, że otrzymałam wyróżnienie w tym konkursie! Dziękuję 🙂 
Jesteście ciekawi statystyk, które podałam? TUTAJ znajdziecie raport Kobiety na Politechnikach. Zachęcam do zapoznania się – mi otworzył oczy na wiele spraw.
Zachęcam też do dyskusji – jak myślicie, dlaczego tak mało dziewczyn studiuje na uczelniach technicznych? Z jakimi stereotypami dotyczącymi ról płciowych spotykacie się w Waszym otoczeniu? Podzielcie się w komentarzach!

PS: Pamiętacie klip reklamujący Politechnikę Poznańską, w którym wzięłam udział kilka lat temu? Dla mnie to magiczne wspomnienie!

Jeśli podoba Ci się ten tekst, proszę podziel się ze znajomymi!

33 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Chcesz być na bieżąco z nowościami na mojej stronie?


Maila dostaniesz maksymalnie raz w tygodniu, zwykle rzadziej! Przyślę Ci informacje o najnowszych
wpisach i artykułach, podzielę się wiedzą lub poinformuję o konkursie. Zero spamu, same konkrety,
byśmy zawsze mogli być w kontakcie!

shares
Skip to content