Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Targi Pegazik – poznańskie królestwo książek dla dzieci!

Pegazik to poznańskie targi książki, w trakcie których możecie spotkać wydawców, pisarzy i postaci z książek oraz bajek. Dla mnie jednak słowo Pegazik stało się synonimem nie kolejnych w Polsce targów książki, a czegoś niezwykłego. Panie i Panowie, Czytelnicy Duzi i Mali, z radością ogłaszam, że edycja Pegazik 2018 zapisała się w mojej pamięci jako Poznańskie Królestwo Książek!

Tłumy zwiedzających w przeróżnym wieku, od najmłodszych, do tych całkiem dużych, przewinęły się przez tegoroczną edycję targów książki Pegazik. Już po raz drugi miałam przyjemność pojawić się na nich wraz z moim cudownym wydawcą – Iwoną Wierzbą z Wydawnictwa Albus. Przez dwa dni doświadczyłam niezwykłej przyjemności rozmowy ze swoimi czytelnikami: zarówno tymi, którzy znali moje książki i przyszli „tylko” się przywitać, jak i z tymi, których zaintrygowała pozycja dla dzieci „Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory”. A miało co intrygować!

„Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory” to leksykon stworzeń fantastycznych dla dzieci w wieku od lat ośmiu. Znajdziecie w nim wyjaśnienia skąd dany potwór wziął się w historii, jak trafił do kultury popularnej, jak wygląda i dlaczego właściwie w niego wierzymy. Na kartach tej księgi spotkacie wampiry, rusałki, ghule, niksy, poltergeisty, krasnoludy i inne istoty (nie) z tego świata. Kluczem była popularność danego stwora we współczesnej popkulturze – po to, by dziecko oglądając film czy czytając książkę fantastyczną od razu wiedziało z jaką istotą ma do czynienia. Każdy rozdział książki zawiera także krótką opowieść – drabble – opowiadanie mające równo sto słów. Utrzymane w konwencji bajki dla dzieci bawi, uczy i zaskakuje. Całość dopełniają przepiękne ilustracje Pauliny Daniluk.

A skoro jesteśmy już przy ilustracjach, nie mogę pominąć najważniejszego wydarzenia w trakcie targów – premiery klipu oraz piosenki promujących książkę „Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory”! Każdego, kto chce zobaczyć jak opisane istoty ożywają, gorąco zapraszam do obejrzenia poniższego materiału. Dzieciaki niejednokrotnie zatrzymywały się przed ekranem, by zobaczyć walczące centaury czy śmieszne gremliny! A ja, przyznam się Wam szczerze, piosenkę do klipu nuciłam jeszcze przez wiele dni. Zresztą: sami zobaczcie!

Tegoroczne Poznańskie Targi Książki Pegazik to było wspaniałe przeżycie! Tłumy zwiedzających, cudowni czytelnicy, przyjacielskie gesty i radość z ożywienia potworów – to tylko garść pozytywnych emocji, które towarzyszyły mi przez dwa dni. Na koniec pragnę podziękować wszystkim, bez których pasji i zaangażowania nie powstałby klip promocyjny, a są to: Piotr Sołoducha – animacja Paulina Daniluk – ilustracje Anna „Shade” Szostak – wokal&tekst Paweł Kusiński – muzyka Jesteście niesamowici!

Do zobaczenia za rok!

Leave a Comment

Skip to content