Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

11 sztuczek, które usprawnią korzystanie z komputera!

Jak Ty to robisz, że pracujesz tak szybko?! Gdy inni dopiero szukają w menu kopiuj+wklej, ja wykonana przeze mnie praca na komputerze jest dużo dalej. Tajemnica mojego sukcesu jest prosta – znam wiele sztuczek, które usprawniają korzystanie z komputera. Teraz i Ty je poznasz!

Oto lista tipów, tricków i innych sztuczek, dzięki którym korzystanie z komputera z systemem Windows 10 stanie się o wiele prostsze. Jest to subiektywna lista moich ulubieńców, więc pośród bardziej znanych – ale absolutnie przydatnych! – znalazły się tricki (prawie) z tajnych akt IT . Zaczynamy!

1. Jak zrobić zdjęcie fragmentu ekranu?

Jak często potrzebujemy przesłać zdjęcie naszego ekranu! Chcemy pokazać śmieszny obrazek, skopiować zdjęcie rozmowy na Facebook’u czy przesłać screena maila. Windows 10 posiada magiczne narzędzie Wycinanie, które pozwala na wycięcie fragmentu ekranu za pomocą drag&drop (kliknij i przeciągnij). Wystarczy, że klikniesz lupkę w lewym dolnym rogu ekranu, wpiszesz Wycinanie i masz do niego dostęp. Następnie możesz zdjęcie zapisać lub od razu skopiować i wkleić w dowolnym innym miejscu (np. w maila). Dowodem na jego przydatność niech będzie fakt, że wszystkie zdjęcia w artykule zrobiłam za jego pomocą! 

sztuczki, które usprawnią korzystanie z komputera z windows 10

2. Jak zapisać zdjęcie całej strony www?

Narzędzie wycinanie jest fantastyczne, jednak nie daje nam jednej, przydatnej funkcjonalności: nie pozwala jednocześnie wycinać i przewijać ekranu. Jeśli chcemy zrobić zdjęcie całej strony internetowej i korzystamy z przeglądarki Chrome, z całego serca polecam wtyczkę Full Page Screen Capture. Pobierzesz ją klikając w link: pobierz wtyczkę Full Page Screen Capture. Następnie wystarczy kliknąć piktogram aparatu, który pojawi się w górnym prawym rogu przeglądarki i… zdjęcie zrobione! Można je zapisać w formacie jpg lub pdf.

3. Jak pobrać zdjęcie ze strony www?

Czasem zamiast wyciąć coś z ekranu, chcemy to pobrać. Niektóre strony blokują możliwość pobierania zdjęć. Pomijając kwestie etyczne, zaraz Ci udowodnię, że to nie jest żadna przeszkoda! 

Wystarczy na zdjęciu kliknąć PPM (prawym przyciskiem myszy) i wybrać opcję Zbadaj lub Zbadaj element. Zobaczysz coś w stylu: <img width=”1000″ height=”1000″ ……….. src=”www.linkDoZdjecia.pl” Klikasz w link, zdjęcie otwiera Ci się w nowej karcie i voila! bez problemu możesz je pobrać.

jak pobrać zdjęcie ze strony sztuczki komputerowe

4. Skróty klawiszowe, które warto znać.

Nie wyobrażam sobie pracy na komputerze bez skrótów klawiszowych – ułatwiają życie jak mało co! Oto moi ulubieńcy.

CTRL+C – kopiuje zaznaczoną treść, np. tekst
CTRL+V – wkleja to co masz w wirtualnym schowku, czyli to co wcześniej skopiowałaś
Windows+L – błyskawicznie wylogowuje Cię z konta i blokuje komputer, szczególnie przydatne, gdy pracujesz w open space i musisz odejść od biurka
ALT+TAB – przytrzymaj ALT, kliknij TAB i… możesz z szybkością błyskawicy przełączać się między otwartymi na komputerze aplikacjami. Nie puszczaj ALT i klikaj TAB tak długo, aż wybierzesz to okno, które potrzebujesz – wtedy puść klawisze.

5. Szybkie kopiowanie plików.

Kopiujesz pliki na komputerze za pomocą szukania w menu kopiuj/wklej? Można szybciej. Złap myszką plik, który chcesz skopiować i przytrzymaj klawisz CTRL. Pojawi się mały napis mówiący o tym, że kopiujesz plik. Cały czas trzymając CTRL przenieś plik tam, gdzie chcesz i puść klawisz myszy, a potem klawisz na klawiaturze. Brawo, właśnie skopiowałeś plik metodą błyskawiczną!

sztuczki, które usprawnią korzystanie z komputera z windows 10

6. Jak szybko zmieniać nazwy plików?

Nie zwalniamy! Nie trać czasu na szukanie opcji „zmień nazwę pliku”. Możliwości masz dwie, by zrobić to szybciej. Kliknij na nazwie pliku, któremu chcesz zmienić nazwę i…

…kliknij F2 na klawiaturze
lub
…kliknij jeszcze raz na tym pliku, z przerwą między kliknięciami około 3-4 sekund…

Gotowe!

7. Jak szybko otworzyć link w nowej karcie?

Denerwuje Cię, gdy na niektórych stronach klikasz w link i otwiera się on w nowej karcie, a na innych ładuje na tej samej? Możesz linki zawsze otwierać w nowej karcie – wystarczy, że będziesz w nie klikać za pomocą kółka od myszy. Prosta i przydatna sztuczka usprawniająca korzystanie z komputera!

8. Jak otworzyć plik .pages na Windows 10?

Ktoś przysłał Ci plik tekstowy w formacie .pages charakterystycznym dla komputerów Mac i nie wiesz jak go otworzyć? To proste – wystarczy, że zmienisz mu rozszerzenie na… .zip, a potem go rozpakujesz (np. za pomocą Winrar). W środku znajdziesz kilka różnych plików, a wśród nich zawartość dokumentu.

Jak zmienić rozszerzenie pliku? Wystarczy, że zmienisz końcówkę w nazwie .pages na .zip Jeśli nie działa, sprawdź, czy masz zaznaczone:

9. Jak odzyskać zawartość dokumentu .odt?

Tak jak powyżej! Jeśli masz problem z otwarciem pliku .odt (dokument tekstowy programu OpenOffice), ponieważ plik jest uszkodzony, możesz zmienić mu rozszerzenie na .zip, a potem go rozpakować. W środku znajdziesz niesformatowaną zawartość – jest szansa, że odzyskasz sporą część tekstu wyciągając ją z pliku content.xml.

sztuczki, które usprawnią korzystanie z komputera z windows 10

10. Dwa okna na raz!

Czasem musisz jednocześnie operować na dwóch oknach: na przykład gdy robisz notatki ze strony www w innym dokumencie lub gdy porównujesz dwie strony i chcesz je widzieć jednocześnie. Wtedy można kombinować z pomniejszaniem okien i ich ustawianiem obok siebie, ale jest prostsza sztuczka: wystarczy, że jedno okno „z całej siły” dociągniesz myszką do bocznej krawędzi ekranu, a ono się dopasuje do połówki ekranu.W ten sposób możesz z łatwością ustawić dwa okna obok siebie.

sztuczki, które usprawnią korzystanie z komputera z windows 10

11. Skąd wiedzieć jak zostało zrobione zdjęcie?

I moja ulubiona sztuczka dla fascynatów fotografii. Jeśli masz ten sam syndrom co ja: patrzysz na zdjęcie i zastanawiasz się jakie parametry aparatu zostały użyte, możesz to sprawdzić! Wystarczy kliknąć na zdjęcie PPM, wybrać Właściwości, a następnie Szczegóły. Przewijając w dół okna, które się wyświetliło, znajdziesz wszystkie parametry techniczne: od modelu aparatu, przez wartość przysłony czy czas ekspozycji. Niestety, niektórzy fotografowie usuwają te parametry, więc czasem pola mogą być puste.

sztuczki, które usprawnią korzystanie z komputera z windows 10

To moje ulubione sztuczki usprawniające korzystanie z komputera! Większość z nich wykorzystuję codziennie i naprawdę usprawniają pracę z Windows 10.

Zamierzasz którąś przetestować? Czy któraś nie była Ci obca? Daj znać w komentarzu!

Lubisz czytać o technologiach? Wpadnij zobaczyć o czym jeszcze piszę kliknij blog technologiczny!

1 Comment

Leave a Comment

Skip to content