Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

CodeWeek startuje już w poniedziałek! Naucz się programowania lub podziel się wiedzą i pomóż Polsce wyjść na prowadzenie!

Programowanie to kompetencja przyszłości – coraz więcej umiejętności związanych z pisaniem kodu, ale też algorytmiką i logicznym myśleniem, przydaje się nam na co dzień. Podstawowa wiedza: na czym polega programowanie oraz jak działa sztuczna inteligencja, pomaga nam zrozumieć świat. Kolejne inicjatywy poszerzające kompetencje cyfrowe rosną jak grzyby po deszczu. Wybija się pośród nich jedna: CodeWeek – Europejski Tydzień Kodowania. To szansa, by zdobyć kompetencje cyfrowe! A dla biznesu i przedsiębiorców świetna okazja, by zaprezentować swoją firmę szerszemu gronu i zaprezentować się jako biznes odpowiedzialny społecznie!

CodeWeek to inicjatywa organizowana przez wolontariuszy wspierana przez Komisję Europejską. Jej celem jest zainspirowanie dzieci, młodzieży i dorosłych do nauki programowania.

Europejski Tydzień Kodowania organizowany jest od 2013 roku. W zeszłym, 2021 roku, dzięki akcji swoje umiejętności poszerzyły 4 miliony ludzi z całej Europy, z czego 49% uczestników było płci żeńskiej. Dzięki 78 tysiącom aktywności z 80 krajów każdy mógł wybrać zajęcia dla siebie. Warsztaty dla początkujących, wyzwanie programistyczne, wykład dla zaawansowanych? Nauka prosto z wygodnego fotela u wykładowcy z drugiego końca Europy? A może ciekawe zajęcia dodatkowe w szkole? Wybór był ogromny… A w tym roku wierzę, że razem pobijemy rekordy!

CodeWeek – każdy może uczyć programowania!

Posiadasz umiejętności programistyczne? Umiesz robić strony internetowe, znasz Pythona albo jesteś nauczycielem, który chce zainspirować młodzież? CodeWeek to świetna okazja do zorganizowania zajęć i podzielenia się wiedzą. W trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania każdy może zostać nauczycielem. Wystarczy wymyślić temat, zorganizować miejsce (lub zdecydować się na warsztaty online), zebrać grupę (zgodnie z zasadą, że dwie osoby to już grupa!) i dodać się do mapy wydarzenia.

To wszystko? Owszem! Na stronie CodeWeek znajdziesz materiały, które pomogą Ci zorganizować zajęcia. Możesz dogadać się na przykład z lokalną biblioteką i zrobić coś dla seniorów, ale możesz też zwołać grupę sąsiadów, z którymi podzielisz się wiedzą. Dzięki potężnemu zasobowi wiedzy nawet osoby, które nigdy nikogo nie uczyły, poradzą sobie z szerzeniem wiedzy informatycznej.

Materiały i wsparcie dla nauczycieli na CodeWeek

Wiele aktywności w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania realizowanych jest z myślą o szkołach. Każdy nauczyciel, który chce dołączyć do akcji, może skorzystać z bazy gotowych lekcji, a wszystkie swoje wątpliwości wyjaśnić z lokalnym koordynatorem nauczycieli. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie wydarzenia, oczywiście. Pamiętaj, by każde wydarzenie, które zorganizujesz, dodać do mapy, ponieważ…

Polska jest w czołówce!

Zdrowa rywalizacja działa inspirująco. Dlatego CodeWeek to nie tylko materiały do nauki programowania i mapa z wydarzeniami z całego świata, ale też tabela wyników. Kraj, który zorganizuje najwięcej wydarzeń (w stosunku do populacji), zyska zaszczytne pierwsze miejsce. W momencie, w którym piszę ten tekst, Polska wdrapała się na trzecie miejsce na podium. Organizując wydarzenie związane z programowaniem, dołączasz do zabawy i pomagasz Polsce w rywalizacji!

Chcesz nauczyć się podstaw kodowania? Dołącz jako uczestnik!

CodeWeek to świetna okazja do podzielenia się wiedzą, ale przede wszystkim do jej zdobycia! Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś nowego, poznać podstawy Pythona, dowiedzieć się więcej o komputerach kwantowych i wiele więcej – dołącz do CodeWeek jako uczestnik. Mapa wydarzeń pozwala odnaleźć zajęcia z programowania z całej Europy. Możesz dołączyć do lokalnych zajęć dedykowanych konkretnej grupie wiekowej lub zapisać się na warsztaty z zupełnie innego kraju.

Dołącz do CodeWeek – Europejskiego Tygodnia Kodowania – i podziel się wiedzą lub naucz czegoś nowego!

Leave a Comment

Skip to content