Pamiętam, gdy po raz pierwszy usłyszałam o Iris van Herpen – holenderskiej projektantce, która szturmem podbiła rynek mody. Pamiętam drżenie rąk i narastającą fascynację, gdy zagłębiałam się w kolejne informacje o tej niezwykłej artystce. Przygotowywałam wtedy artykuł o nowoczesnych technologiach w modzie wysokiej. Iris, jak nikt inny w świecie mody, łączy piękno z technologią. Wykorzystuje druk 3D „szyjąc” sukienki, a niewielkie silniczki napędzają mechaniczne ramiona niebywałych kreacji. Iris van Herpen robi to, co i mnie kręci – łączy modę z technologią. Nie mogłam ominąć wystawy jej dzieł w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze w Poznaniu. Teraz Ty też masz szansę zobaczyć jej prace – wystawa znów jest czynna. Do końca marca.
Iris van Herpen to 36-letnia holenderska projektantka, która zmieniła sposób patrzenia na ubrania i tkaniny. Zasłynęła z łączenia tradycyjnego rzemiosła haute couture z technologiami. W 2011 roku zadebiutowała na Paryskim Tygodniu Haute Couture, a jej prace natychmiastowo pojawiły się na ustach krytyków mody. W ramach wystawy „Alchemic Couture” znajdującej się w Starym Browarze w Galerii na Dziedzińcu możemy podziwiać starannie wyselekcjonowane projekty . Stanąć oko w oko z kultową kolekcją Synthopia i podziwiać kunszt Ludi Naturae to marzenie największych fascynatów mody. Ale nie tylko: prace Iris van Herpen zachwycą także każdego, kto ceni nowoczesne technologie. Druk 3D, cięcie laserowe, sitodruk – to tylko niektóre z wykorzystywanych przez Iris technik. W jej luksusowych projektach zakochali się też celebryci, a na czerwonym dywanie prezentowały je między innymi Tilda Swinton, Naomi Campbell i Cate Blanchett.

Wyobraź sobie suknię utkaną z powietrza...
Suknię niczym meduza, przejrzystą i mocną. Wyobraź sobie jak się porusza... Podkreśla Twoje ruchy, a jednocześnie żyje własnym życiem. Drży, zwija się, pracuje. Wyobraź sobie tkaniny rodem z filmów science-fiction i projekty, które nie mają prawa się udać... To właśnie dla mnie jest moda kreowana przez Iris - przyszłość, która nadeszła już dziś. Przeszłość, która się zapętliła. Roztańczone dłonie pracujące nad każdym detalem, folia i kryształy, Swarovski i drukarki. Najwyższa dbałość o detale i formy rodem z morskich głębin. Ubrania, których charakter jest tak mocny, że tylko równie silna kobieta może je nosić. Inaczej zniknie, nieprzygotowana, że "ciuch" może wyrażać tak wiele słów...
Iris van Herpen - wystawa w Poznaniu czynna do 31.03.2021
Na wystawie Iris van Herpen zobaczysz ubrania i buty pochodzące z najważniejszych kolekcji Iris van Herpen. Dowiesz się w jaki sposób powstawały i jakie technologie wykorzystano do ich produkcji. Będziesz także mieć szansę obejrzeć niepublikowane nigdzie nagrania z pokazów mody Iris van Herpen oraz filmy zza kulis. Wysłuchasz wywiadu, w którym opowiadając o pracy uchyla rąbek swojego świata. Jeśli chcesz przestudiować wszystkie tablice informacyjne, obejrzeć projekty z bliska i wysłuchać nagrań – przygotuj sobie na zwiedzanie minimum dwie godziny. Wystawa zajmuje trzy piętra Galerii na Dziedzińcu i choć można przebiec ją w kwadrans, to nie warto. Tutaj każdy detal zasługuje na Twoją uwagę.
Iris van Herpen i Philip Beesley
Wystawa w Galerii na Dziedzińcu przybliża nam szczegóły poszczególnych współprac Iris z innymi artystami i rzemieślnikami, ale szczególnie mocno skupia się na współpracy artystki z profesorem Philipem Beesley. Wraz z tym słynnym architektem Iris pracowała między innymi nad kolekcjami Sensory Seas, Hypnosis i Shift Souls. Iris van Herpen stawia architekturę na równi z modą, uznając ją za wyraz indywidualności, kultury i wspólnoty. Architektura, podobnie jak moda, to nie tylko projektowanie, ale też sztuka, nierozłącznie związana z tkanką społeczną.
To właśnie profesor Beesley przeprowadza z Iris wywiad, który możemy obejrzeć w Galerii na Dziedzińcu. Dyskusja między dwoma wielkimi umysłami skłania do refleksji i zdumienia.
Współpraca z Iris na poziomie osobistym daje mi poczucie fali innowacji. Ale też poczucie, że ciekawość i zdumienie są nadal możliwe.

Moda przyszłości oczami Iris van Herpen
Druk 3D, sitodruk, cięcie laserowe… To nie jedyne technologiczne ciekawostki, które Iris wykorzystuje w swoich pracach. Każda kolekcja to inna technologia. I tak Hypnosis to dziesiątki tysięcy mikromarszczeń wykonanych ploterem. Do stworzenia Shift Souls wykorzystano innowacyjny materiał Glitch – laserowo cięty mylar przypominający fale morskie. Natomiast Beetwen the Lines nie powstałoby, gdyby nie matryce bąbelkowe formowane na ciepło, wykorzystane przy tworzeniu struktur z poliuretanu i organzy.
Odwiedź "Alchemic Couture"
Mogłabym tak wymieniać bez końca – każda z kolekcji Iris van Herpen to świeży powiew w branży mody. Nie sposób opisać ich wszystkich w jednym, krótkim wpisie na blogu. Potrafię jednak ubrać w słowa emocje, które towarzyszyły mi zwiedzaniu wystawy. Najpiękniejsza z nich to dziecięce zdziwienie, które towarzyszyło mi przy każdym z projektów. Dla tego uczucia warto odwiedzić Poznań. Póki muzea pozostają otwarte dla zwiedzających.
Więcej informacji o godzinach otwarcia wystawy i biletach znajdziesz na stronie Starego Browaru.
Jeśli podoba Ci się ten tekst, proszę podziel się ze znajomymi!
One Comment
https://roozaneh.net/tourism/tour-guide/--/
Thanks for finally talking about >Alchemic Couture – wystawa Iris van Herpen w Poznaniu – moda przyszłości?
– Sylwia Błach – strona autorska <Liked it!