Pamiętam, gdy po raz pierwszy usłyszałam o Iris van Herpen – holenderskiej projektantce, która szturmem podbiła rynek mody. Pamiętam drżenie rąk i narastającą fascynację, gdy zagłębiałam się w kolejne informacje o tej niezwykłej artystce. Przygotowywałam wtedy artykuł o nowoczesnych technologiach w modzie wysokiej. Iris, jak nikt inny w świecie mody, łączy piękno z technologią. Wykorzystuje druk 3D „szyjąc” sukienki, a niewielkie silniczki napędzają mechaniczne ramiona niebywałych kreacji. Iris van Herpen robi to, co i mnie kręci – łączy modę z technologią. Nie mogłam ominąć wystawy jej dzieł w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze w Poznaniu. Teraz Ty też masz szansę zobaczyć jej prace – wystawa znów jest czynna. Do końca marca.
Iris van Herpen to 36-letnia holenderska projektantka, która zmieniła sposób patrzenia na ubrania i tkaniny. Zasłynęła z łączenia tradycyjnego rzemiosła haute couture z technologiami. W 2011 roku zadebiutowała na Paryskim Tygodniu Haute Couture, a jej prace natychmiastowo pojawiły się na ustach krytyków mody. W ramach wystawy „Alchemic Couture” znajdującej się w Starym Browarze w Galerii na Dziedzińcu możemy podziwiać starannie wyselekcjonowane projekty . Stanąć oko w oko z kultową kolekcją Synthopia i podziwiać kunszt Ludi Naturae to marzenie największych fascynatów mody. Ale nie tylko: prace Iris van Herpen zachwycą także każdego, kto ceni nowoczesne technologie. Druk 3D, cięcie laserowe, sitodruk – to tylko niektóre z wykorzystywanych przez Iris technik. W jej luksusowych projektach zakochali się też celebryci, a na czerwonym dywanie prezentowały je między innymi Tilda Swinton, Naomi Campbell i Cate Blanchett.
Wyobraź sobie suknię utkaną z powietrza…
Suknię niczym meduza, przejrzystą i mocną. Wyobraź sobie jak się porusza… Podkreśla Twoje ruchy, a jednocześnie żyje własnym życiem. Drży, zwija się, pracuje. Wyobraź sobie tkaniny rodem z filmów science-fiction i projekty, które nie mają prawa się udać… To właśnie dla mnie jest moda kreowana przez Iris – przyszłość, która nadeszła już dziś. Przeszłość, która się zapętliła. Roztańczone dłonie pracujące nad każdym detalem, folia i kryształy, Swarovski i drukarki. Najwyższa dbałość o detale i formy rodem z morskich głębin. Ubrania, których charakter jest tak mocny, że tylko równie silna kobieta może je nosić. Inaczej zniknie, nieprzygotowana, że „ciuch” może wyrażać tak wiele słów…
Iris van Herpen – wystawa w Poznaniu czynna do 31.03.2021
Na wystawie Iris van Herpen zobaczysz ubrania i buty pochodzące z najważniejszych kolekcji Iris van Herpen. Dowiesz się w jaki sposób powstawały i jakie technologie wykorzystano do ich produkcji. Będziesz także mieć szansę obejrzeć niepublikowane nigdzie nagrania z pokazów mody Iris van Herpen oraz filmy zza kulis. Wysłuchasz wywiadu, w którym opowiadając o pracy uchyla rąbek swojego świata. Jeśli chcesz przestudiować wszystkie tablice informacyjne, obejrzeć projekty z bliska i wysłuchać nagrań – przygotuj sobie na zwiedzanie minimum dwie godziny. Wystawa zajmuje trzy piętra Galerii na Dziedzińcu i choć można przebiec ją w kwadrans, to nie warto. Tutaj każdy detal zasługuje na Twoją uwagę.
Iris van Herpen i Philip Beesley
Wystawa w Galerii na Dziedzińcu przybliża nam szczegóły poszczególnych współprac Iris z innymi artystami i rzemieślnikami, ale szczególnie mocno skupia się na współpracy artystki z profesorem Philipem Beesley. Wraz z tym słynnym architektem Iris pracowała między innymi nad kolekcjami Sensory Seas, Hypnosis i Shift Souls. Iris van Herpen stawia architekturę na równi z modą, uznając ją za wyraz indywidualności, kultury i wspólnoty. Architektura, podobnie jak moda, to nie tylko projektowanie, ale też sztuka, nierozłącznie związana z tkanką społeczną.
To właśnie profesor Beesley przeprowadza z Iris wywiad, który możemy obejrzeć w Galerii na Dziedzińcu. Dyskusja między dwoma wielkimi umysłami skłania do refleksji i zdumienia.
Współpraca z Iris na poziomie osobistym daje mi poczucie fali innowacji. Ale też poczucie, że ciekawość i zdumienie są nadal możliwe.
Moda przyszłości oczami Iris van Herpen
Druk 3D, sitodruk, cięcie laserowe… To nie jedyne technologiczne ciekawostki, które Iris wykorzystuje w swoich pracach. Każda kolekcja to inna technologia. I tak Hypnosis to dziesiątki tysięcy mikromarszczeń wykonanych ploterem. Do stworzenia Shift Souls wykorzystano innowacyjny materiał Glitch – laserowo cięty mylar przypominający fale morskie. Natomiast Beetwen the Lines nie powstałoby, gdyby nie matryce bąbelkowe formowane na ciepło, wykorzystane przy tworzeniu struktur z poliuretanu i organzy.
Odwiedź „Alchemic Couture”
Mogłabym tak wymieniać bez końca – każda z kolekcji Iris van Herpen to świeży powiew w branży mody. Nie sposób opisać ich wszystkich w jednym, krótkim wpisie na blogu. Potrafię jednak ubrać w słowa emocje, które towarzyszyły mi zwiedzaniu wystawy. Najpiękniejsza z nich to dziecięce zdziwienie, które towarzyszyło mi przy każdym z projektów. Dla tego uczucia warto odwiedzić Poznań. Póki muzea pozostają otwarte dla zwiedzających.
Więcej informacji o godzinach otwarcia wystawy i biletach znajdziesz na stronie Starego Browaru.
Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań Wystawa Iris van Herpen „Alchemic couture”, Stary Browar, Poznań
Thanks for finally talking about >Alchemic Couture – wystawa Iris van Herpen w Poznaniu – moda przyszłości?
– Sylwia Błach – strona autorska <Liked it!