Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Zwiedziłam kawał Europy, ale Polska ciągle ma specjalne miejsce w moim sercu. Nie rozumiem ludzi, którzy twierdzą, że w naszym kraju nie ma nic wartościowego – a co jakiś czas takich spotykam. Ja uwielbiam płaskie, nadmorskie tereny, uwielbiam wielkopolskie pola, zachwycam się krakowską Starówką i malowniczymi jeziorami w mojej rodzinnej okolicy. Jeszcze sporo do zwiedzenia przede mną, ale z całą pewnością mogę powiedzieć, że do mojej listy ulubionych polskich miast dopisuję Łódź. Dziś o tym co warto zobaczyć w Łodzi – obejrzyj zdjęcia i film, który przygotowałam!

Łódź jest niezwykle klimatycznym miastem. Nie spodoba się każdemu, a wręcz z rozmów ze znajomymi wynika, że spodoba się nielicznym. By zakochać się w Łodzi trzeba wielbić dekadenckie klimaty, artystyczne uliczki, ukryte kafejki Ii stare fabryki. Łódź to miasto kontrastów – z jednej strony pełna rozpadających się zabudowań pofabrycznych, z drugiej zachwycająca świeżo odnowionymi budynkami przemysłowymi, przekształconymi w galerie sztuki, handlu i rozrywki.

Jakie jest moje top 5 miejsc w Łodzi? Choć spędziłam na zwiedzaniu zaledwie cztery dni, to I tak miałam problem wybrać ulubieńców!

Oto i oni!

5 miejsc, które warto zobaczyć w Łodzi

co warto zobaczyć w łodzi na weekend

1. Ulica Piotrkowska i jej bramy

Chcąc dojechać do ulicy Piotrkowskiej najlepiej kierować się tramwajem na przystanek centrum. Zobaczysz wtedy Stajnię Jednorożców – pierwszy punkt wyprawy. Tą legendarną nazwą ochrzczono mieniącą się kolorami… wiatę przystankową. Gdy już przestaniesz się zachwycać jej architektonicznym pięknem, skieruj się na deptak na Piotrkowskiej. To główna ulica w Łodzi i jednocześnie najdłuższa w mieście – ma ponad 4 kilometry! Sam deptak jest trochę krótszy, ale i tak jego przejście zajmie sporo czasu. Zwłaszcza, jeśli zaczniesz zaglądać do bram – to właśnie z nich słynie Piotrkowska.

Nocne życie miasta nie toczy się na głównej ulicy, a jest poukrywane w zaułkach. Wchodząc w bramy trafiasz na kolejne uliczki, pełne knajpek, klubów i kawiarni. W jednej znalazłam prawdziwy Meksyk, wraz z fontanną i dekoracjami, w innej milionem barw mieniły się lampiony. Wszędzie czekało na mnie pyszne jedzenie… Nie da się zwiedzić wszystkich, a każda z bram kojarzy mi się z mikroświatem, do którego wkraczałam z ciekawością: co też za otwartymi wrotami mnie czeka?

co warto zobaczyć w łodzi na weekend

2. Piotrkowska 217 i Off Piotrkowska

…zasługują na osobną pozycję na mojej liście miejsc, które warto zobaczyć w Łodzi. Off Piotrkowską znajdziesz na obszarze deptaku, by dotrzeć do Piotrkowskiej 217 musisz udać się trochę dalej. Miejsca te nazwałabym najlepszymi mikroświatami na Piotrkowskiej, choć opis ten wiele nie oddaje. Tak naprawdę to kolejne bramy/uliczki pełne knajpek, barów i sklepów. Wyróżnia je umiejscowienie – na starych pofabrycznych terenach – i fakt, że są najbardziej hipsterskimi obszarami w Łodzi, więc wypicie kawy z widokiem na stare mury jest obowiązkowym punktem na mapie każdego, kto chce poznać najbardziej „cool” oblicze miasta.

co warto zobaczyć w łodzi na weekend
co warto zobaczyć w łodzi na weekend

3. Pasaż Róży

Nie uciekaj jeszcze z Piotrkowskiej! Po wyżerce w modnej restauracji pora na odrobinę kultury. Pod adresem Piotrkowska 3, w kolejnej z bram, znajduje się Pasaż Róży. Jest to projekt artystyczny Joanny Rajkowskiej powstały w 2014 roku. Ciąg kamienic został ozdobiony kawałkami szkła, tworząc mozaikę, którą ciężko opisać. Każdy z kawałków odbija otoczenie i mieni się w promieniach słońca – widok nie do opisania. Jak sama artystka tłumaczy na swojej stronie, Pasaż Róży symbolizuje drogę jaką przeszła jej córeczka Róża od niewidzenia do widzenia. I choć wielu uznaje, że dzieło to jest strasznie kiczowate, warto przyjść i wyrobić sobie własne zdanie. Mnie sam pomysł i skala przedsięwzięcia wprawiły w cichy zachwyt i spowodowały, że jest to jedno z podstawowych miejsc, które warto zobaczyć w Łodzi według mnie!

co warto zobaczyć w łodzi na weekend

4. Manufaktura 

Oddalmy się od Piotrkowskiej, ale pozostańmy w klimatach industrialnych. Na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego znajduje się Manufaktura Łódzka, czyli olbrzymi teren z rozrywką dla każdego. W cudownie odnowionych murach tkalni, drukarni, magazynów i innych fabrycznych obiektów znalazło się miejsce na restauracje, galerię handlową, salon gier i kino 4D (które niestety nie jest przystosowane dla osób na wózkach). Zwiedzania na cały dzień, a ja szczególnie polecam wizytę w MS2, muzeum sztuki nowoczesnej. Tylko pamiętajcie, że muzeum to ma kilka pięter – ja nie doczytałam informacji i niestety nie zdążyłam zwiedzić całego przed zamknięciem… Brawo ja! Mam przynajmniej powód, by wrócić.

co warto zobaczyć w Łodzi ranking
co warto zobaczyć w Łodzi ranking

5. EC1

…to ostatni, ale jednocześnie mój ulubiony punkt na tej liście. Znowu jesteśmy w kompleksie pofabrycznym – tym razem jest to stara elektrociepłownia, która lata temu zasilała całą Łódź. Na jej terenie powstało muzeum technologii, w którym można spędzić cały dzień, a i tak nie zobaczymy wszystkiego. Imponujący jest olbrzymi turbogenerator, który odpowiadał za wytwarzanie prądu. Interesujące jest piętro poświęcone fizyce, a także olbrzymi teren z interaktywnymi, naukowymi eksponatami. Dzięki kamerze termowizyjnej dowiedziałam się, że mam tak zimne dłonie, że mogłabym maskować się w dżungli, a urządzenie do wysyłania wiadomości alfabetem Morse’a sprawiło mi niemałą radość, gdy radośnie wyklikiwałam słowo “LAMA”.

Dla nerdów, geeków i fascynatów nauki – przednia zabawa! Zwłaszcza, że na okolicznym terenie znajduje się Planetarium, a wkrótce otwiera się interaktywne muzeum komiksu. Ja na pewno tam wrócę.

Pięć miejsc, które warto zobaczyć w Łodzi

To tylko pięć z miejsc, które warto zobaczyć w Łodzi moim zdaniem. Całą resztę zobaczysz na filmie – gorąco zachęcam do oglądania! Szczególnie zachwycająca jest nietuzinkowa architektura i murale, które stały się znakiem rozpoznawczym miasta.

Byłaś w Łodzi? Twoim zdaniem, co warto zobaczyć w Łodzi? A może wizyta w SPA z przyjaciółką w Łodzi? Podziel się wrażeniami! A może jesteś ciekaw moich innych relacji z wyjazdów i wydarzeń? Zajrzyj na Sylwia Błach – podróże i wydarzenia!

co warto zobaczyć w Łodzi
co warto zobaczyć w Łodzi

1 Comment

Leave a Comment

Skip to content