Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Druga edycja Funduszu Różnorodność w IT wystartowała! Rozmowa z absolwentką edycji pierwszej, Aleksandrą Majer

Fundusz stypendialny Różnorodność w IT to projekt zainicjowany przez Future Collars, którego drugi rok z rzędu mam przyjemność być ambasadorką. Dzięki funduszowi stypendialnemu grupa osób otrzymała możliwość rozwoju zawodowego w kierunku branży IT. Otrzymali szkolenia, mentoring i szansę na zmianę życie. Rozmawiam z jedną ze stypendystek o przebiegu szkoleń i tym, co zyskała, biorąc udział w funduszu, Aleksandrą Majer.

Skąd dowiedziałaś się o funduszu stypendialnym Różnorodność w IT?

O funduszu Różnorodności dowiedziałam się z social mediów, a dokładniej od Ciebie, Sylwio. Dodatkowo pamiętam naszą rozmowę na komunikatorze, gdzie pomogłaś rozwiać mi moje wątpliwości i obawy.

Kim byłaś, nim zdecydowałaś się na wejście do IT?

W sferze zawodowej pracowałam jako specjalista od social mediów, ale zakres moich obowiązków wychodził również poza tę dziedzinę. Zajmowałam się sklepami internetowymi, ich promocją oraz funkcjonalnością.

Fundusz stypendialny Różnorodność w IT dedykowany jest osobom z grup marginalizowanych. Z jaką grupą ty się identyfikujesz?

Jestem osobą z niepełnosprawnością ruchową. Od dziecka poruszam się na wózku.

Z jakimi trudnościami spotykasz się jako osoba z niepełnosprawnością na rynku pracy?

O trudnościach można by mówić wiele. Przed pandemią gdzie prym wiodła praca stacjonarna były to głównie bariery architektoniczne. Ale ważnym aspektem jest tutaj również to, że część pracodawców wyklucza zatrudnianie osób z niepełnosprawnością, ponieważ kierują się pewnymi stereotypami dotyczącymi osób niepełnosprawnych. Myślą, że będziemy mniej wydajni lub po prostu możemy sprawiać problemy w pracy.

Dlaczego branża IT to dobry wybór dla osoby z niepełnosprawnością ruchową?

Dzięki pandemii praca zdalna stała się praktycznie standardem w branży IT, a to otwiera mi multum możliwości! Nie muszę już sprawdzać, czy siedziba firmy jest oddalona od mojego miejsca zamieszkania. Nie muszę sprawdzać na Google Street jak wygląda budynek i czy są tam schody. A co najważniejsze, gdy dzwoni do mnie rekruter, to moje pierwsze pytanie nie brzmi już: Jak wygląda przystosowanie budynku?

Ale praca w IT to również bardzo satysfakcjonująca praca jeśli lubimy logicznie myśleć! 

Na czym polegał udział w funduszu?

Fundusz umożliwił mi udział w bootcampie z UX Designu oraz zapewnił mi miejsce w programie mentoringowym Dare IT gdzie mogłam poznać wiele innych kobiet, które podobnie do mnie starają się wejść do branży IT.

Co ci dał udział w Funduszu stypendialnym Różnorodność w IT od Future Collars?

Dzięki wygranej w Funduszu nabrałam więcej pewności siebie oraz fakt, że moje działania społeczne na rzecz kobiet z niepełnosprawnością, feminizmu, społeczności narażonych na wykluczenie oraz ekologii zostały docenione, bardzo mnie uskrzydlił. 

Nad zaczęciem bootcampu zastanawiałam się kilka lat, ale brakowało mi odwagi i impulsu do zaczęcia go. Fundusz dał mi tę okazję i była to najlepsza decyzja.

Kim byli twoi mentorzy?

Moją mentorką w bootcampie UX designu była Olga Wojnarowska, która jest UX researcherką, a mentorką w programie Dare IT była Alex Dziewulska – product designerka.

Jestem szczęśliwa, że mogłam uczyć się od kobiet tak inspirujących i wspierających takie świeżynki jak ja. Widać było, że obie wykonywały swoje obowiązki z poczuciem misji i pasją.

Co daje ci siłę, by walczyć o siebie?

Zależy mi na tym, aby znaleźć miejsce dla siebie. Pracę, która nie będzie tylko pracą, ale również, w której będę mogła realizować siebie, wykorzystać swoje doświadczenie życiowe oraz predyspozycje. Nie potrafię siedzieć w miejscu bez rozwijania się, bo na rozwoju polega właśnie życie.

Jeśli miałabyś opisać jedną emocję, którą czujesz dzięki Funduszowi – co by to było i dlaczego?

Wdzięczność. Czuje wielką wdzięczność, że zostałam doceniona przez osoby z funduszu. Fundusz zapoczątkował moje wejście w branżę IT i pasję, jaką jest UX Design. Decyzja o udziale w Funduszu była małym krokiem, który odmienia cały czas moje życie. Chcę iść w tym kierunku i czuję w końcu, że jest to odpowiednia ścieżka dla mnie. Wiem, że środowisko IT to moje miejsce, w którym mogę realizować swój potencjał.

Jakie masz dalsze plany?

Mam za sobą skończony bootcamp oraz mentoring Dare IT. Aktualnie chciałabym znaleźć pracę w UX Designie. Jestem na etapie budowania swojego portfolio oraz kształcę się sama, korzystając z wiedzy doświadczonych osób, które chcą się nią dzielić. 

Szczególnie interesuje mnie obszar dostępności cyfrowej, na który coraz bardziej zwraca się uwagę. Chciałabym, aby dostosowanie cyfrowe nie było przykrym przymusem, ale standardem.

Jestem otwarta na to co przyniesie los, ale z pewnością chciałabym kiedyś pracować w software house, aby nauczyć się jak najwięcej od innych, doświadczonych UX designerów. 

Mam również plan pracowania dla Allegro! Praca z Allegro od zawsze była moim marzeniem (teraz jest planem), ze względu na to, że od początku mojej kariery zawodowej miałam styczność z tym portalem. Z allegro mam styczność jako kupująca oraz jako osoba zarządzająca profilami sklepowymi, przyjdzie też czas, że będę osobą mającą udział w tworzeniu tego portalu od strony pracownika.

Olu, gratuluję ci wszystkich sukcesów i życzę powodzenia w realizacji planów!

Leave a Comment

Skip to content