Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Groza dla początkujących – polecam seriale i programy!

Boisz się horrorów, ale intryguje Cię, co inni w nich widzą? Nigdy żadnego nie widziałeś i chcesz zacząć swoją przygodę, ale boisz się skoczyć na głęboką wodę? A może po prostu szukasz inspiracji filmowych? Niezależnie od tego, czy dopiero raczkujesz w grozie, czy ją bardzo lubisz – ten post jest dla Ciebie! Zebrałam swoje ulubione programy i seriale odkryte przeze mnie w ostatnich miesiącach. Nie są klasycznymi horrorami, ale klimat grozy jest w nich namacalny. Uwielbiam je i mam nadzieję, że zarażę Cię tą miłością!

Outsider

„Outsider” pojawia się na początku tego zestawienia, bo choć Filmweb klasyfikuje go jako thriller, wątek paranormalny jest tam kluczowy. Serial początkowo wydaje się doskonałą ekranizacją książki Stephena Kinga o tym samym tytule, ale stopniowo fabularnie się od niej oddala. I choć czasami odejście od pierwowzoru działa na niekorzyść, to tutaj sprawdza się świetnie. W książce miałam wrażenie, że postaci są bardzo archetypiczne. Proste, doskonale napisane, ale trzymające się schematów i założeń. Natomiast serial przerobił pewne wątki, by uczynić bohaterów bardziej ludzkimi. Mi się podobają obie wersje. Różnią się od siebie, ale obie są dobre.

Komu spodoba się „Outsider”? Każdemu, kto lubi dobry kryminał. Kto szuka ciekawych zbrodni i zagadek. Kto dwukrotnie się zastanawia, nim wyda wyrok na mordercy. To serial dla ludzi lubiących wątki społeczne i nawiązania do lokalnych wierzeń.

Moloch

Ludzie płoną. Nagle. Bez powodu. Żyją, zajmują się domem, idą do pracy i stają w płomieniach. Co zrobi z tą sprawą początkująca dziennikarka, która walczy o stanowisko i tekst swojego życia? I jakie znaczenie ma psychiatra, który leczy innych, choć sam nie uporał się z tragedią z przeszłości?

„Moloch” to francusko-belgijska produkcja, która urzeka świetną kreacją postaci i mroczną tajemnicą. Współczesne wątki dotyczące ochrony planety i nadmiernej konsumpcji przeplatają się z dziennikarskim poszukiwaniem sensacji za wszelką cenę.

Nie mogłam się oderwać, a zakończenie, choć przewidywalne, nie było rozczarowujące – każdy element historii miał sens i choć pojawia się wątek nadprzyrodzony, to z łatwością można w niego uwierzyć.

Scriptophobia

„Scriptophobia” to mój autorski program na kanale Sekielski Brothers Studio. W pierwszym sezonie rozmawiam z polskimi pisarzami i promotorami horroru o ich pasjach, twórczości i życiu. Każdy odcinek poświęcony został jednemu tematowi. Oglądając „Scriptophobię” poznasz historię zombie w popkulturze, dowiesz się, dlaczego książki pełne przemocy cieszą się powodzeniem, odkryjesz erotykę w horrorze i wiele więcej!

Grozownia Lokalnie

Grozownia to projekt Magdy Paluch, znawczyni polskiej literatury grozy i pomysłodawczyni akcji #GrozaJestKobietą. W ramach Grozownia: Lokalnie, Magda jeździ po całej Polsce, odwiedzając polskich pisarzy horroru. Wywiady przeprowadza w lekkim stylu, zadając swoim gościom pytania o inspiracje, ulubione książki, a także o ich życie, codzienność. Rozmawiają o pasjach, niekoniecznie związanych z grozą, i o marzeniach. Dzięki Grozowni: Lokalnie możesz poznać autorów literatury grozy i ich spojrzenie na świat. Magda odczarowuje mit nieprzystępnego, mrocznego pisarza i pokazuje różne twarze pasji, jaką jest straszenie innych. Za pomocą literatury, oczywiście.

Program dostępny jest na platformie Youtube, a odcinki trwają kilkanaście minut – w sam raz na przerwę przy kawie!

Yellowjackets

Taka historia nie zdarza się codziennie – samolot z grupą nastolatek rozbija się w drodze na mecz życia. Kilka osób uchodzi z życiem – zaczyna się walka o przetrwanie.

Yellowjackets to serial dostępny dla posiadaczy pakietu CanalPlus. Zachwycił mnie od pierwszego odcinka, by potem, stopniowo coraz bardziej mieszać mi w głowie i pozostawić z wielkim zdziwionym „O” na twarzy, gdy ostatni odcinek sezonu dobiega do końca.

Akcja rozgrywa się w dwóch płaszczyznach – poznajemy historię młodej drużyny i ich trenera, którzy utknęli z dala od cywilizacji. Wędrujemy między wymiarami: widzimy też dorosłe bohaterki, zmagające się z demonami przeszłości. Spodziewamy się kanibalizmu, duchów, morderstw, wszystkiego, co najgorsze. Akcja i narracja prowadzona jest tak, by ciary strachu nieustannie gościły na naszych plecach, choć często nic strasznego się nie dzieje. Pierwszy sezon kończy się otwarciem na drugi… Bardziej mroczny i magiczny? Zobaczymy, co wymyślą twórcy!

Znasz te seriale i programy z elementami grozy? A może coś dodasz od siebie do tej listy? Daj znać w komentarzu!

Leave a Comment

Skip to content