Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Jak zdobyć stypendium na kursy IT? Poznaj Fundusz Stypendialny „Różnorodność w IT”!

Marzysz o karierze w IT? Fascynują Cię technologie? Chcesz zmienić swoje życie, pragniesz wyrwać się z nudnej pracy lub czujesz, że miejsce, w którym znajdujesz się w życiu, nie jest „Twoje”? Mam coś dla Ciebie! Fundusz Stypendialny „Różnorodność w IT” to inicjatywa od Future Collars, która daje szansę na rozwój w branży technologicznej! Zostałam jego oficjalną ambasadorką i chcę opowiedzieć Ci więcej o możliwościach, jakie oferuje. W tym roku kursy sfinansowały trzy firmy: Future Collars – inicjator przedsięwzięcia, Santander Polska oraz The Square Games. Wsparcie merytoryczne zapewnia Dare IT (mentoring) oraz Eklektika (English for IT). 

Fundusz stypendialny „Różnorodność w IT” został stworzony w Future Collars dla osób z grup marginalizowanych i zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Oznacza to, że możesz starać się o stypendium, jeśli jesteś na przykład osobą z niepełnosprawnością, samotną matką, osobą, która straciła pracę w wyniku robotyzacji, osobą starszą, uchodźcą, przedstawicielem LGBTQ+ i tak dalej… Wykluczenie ma wiele twarzy! Celem Funduszu „Różnorodność w IT” jest wyrównywanie szans i zapewnianie równego dostępu do wiedzy i rozwoju osobom, które z przyczyn od nich niezależnych często nie mogą sobie pozwolić na opłacenie drogiego szkolenia…

https://www.youtube.com/watch?v=NQ6RBwli_AY

Co daje Fundusz „Różnorodność w IT”?

Jak przystało na stypendium – fundusz daje pieniądze, ale nie tylko! Oprócz dofinansowania szkolenia w Future Collars w wysokości 90% ceny kursu stypendysta otrzyma także:

  • 3-miesięczny program mentoringowy prowadzony przez Dare IT oraz partnerów,
  • dostęp do innowacyjnej platformy szkoleniowej umożliwiającej naukę online,
  • lekcje języka angielskiego English for IT prowadzone przez Eklektika,
  • konsultacje i lekcje z mentorami z branży technologicznej,

…a na koniec wsparcie w znalezieniu pracy, ponieważ wiemy, że nabycie umiejętności twardych to jedno, ale podjęcie zatrudnienia to zupełnie inny temat. Fundusz „Różnorodność w IT” przeprowadzi Cię przez cały proces przebranżowienia, dając wiedzę i narzędzia tak cenne w naszych czasach!

Dlaczego warto pracować w branży IT?

O pracy w technologii powiedziano już wiele. Jako programistka od wielu lat związana z technologią Unity3D, a także mentorka bootcampów Future Collars najbardziej doceniam wolność, którą IT daje. Mogę pracować z dowolnego miejsca na ziemi! Choć brzmi to jak banał z kolejnego banneru zachęcającego do przebranżowienia, to moja dusza podróżniczki rwie się do odkrywania świata. Zresztą nawet ten post piszę dla Ciebie z samochodu, prosto z kolejnej wyprawy w nieznane. Świat jest piękny, a ja jestem choleryczką wariującą od nadmiaru rutyny, więc to dla mnie największe zalety pracy w branży. Ale technologie to nie tylko wolność podróżowania!

IT to także wolność finansowa – nie bez powodu dużo się mówi o kwotach, które zarabiają programiści. Te najbardziej zawrotne oczywiście dotyczą ludzi na wysokich stanowiskach i z długoletnim doświadczeniem, ale bądźmy szczerzy – nawet junior może sobie pozwolić na życie na satysfakcjonującym poziomie.

Technologie to też satysfakcja, ciągły rozwój i odkrywanie nieznanego… Każdy dzień z kodem jest jak nowa przygoda… Możesz pracować od wielu lat w branży, a i tak zawsze znajdzie się coś, co Cię zadziwi. I to jest fascynujące!

I nie, nie trzeba być wybitnym z matematyki. Ja matematykę kocham, ale to mit, że programując, musisz idealnie ogarniać całki, pochodne, liczby urojone i inne magiczne elementy… Branża IT jest bardzo różnorodna! W ramach Funduszu Stypendialnego „Różnorodność w IT” możesz wziąć udział w jednym z czterech kursów – każdy jest inny, w zależności od Twoich predyspozycji i zainteresowań.

Jakie kursy mogę wybrać w ramach Funduszu Stypendialnego?

W ramach Funduszu „Różnorodność w IT” możesz wybrać jeden z czterech kursów:

Każdy z nich wymaga innych umiejętności, a więcej na ich temat przeczytasz, klikając bezpośrednio w nazwy kursów.

https://futurecollars.com/pl/czasem-juz-sam-przyklad-daje-nadzieje-ze-mozna-zyc-inaczej-wywiad-z-sylwia-blach-ambasadorka-funduszu-stypendialnego-roznorodnosc-w-it/

Czy każdy może otrzymać stypendium „Różnorodność w IT”?

Przynależność do jednej z grup marginalizowanych to podstawowe, ale nie jedyne kryterium. Stypendium otrzyma w tym roku 10-12 osób, a wybrane zostaną na podstawie przesłanych aplikacji. Nie jest to stypendium dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z informatyką i technologiami. Dobrze jest mieć udokumentowane już jakieś kursy albo udział w wydarzeniach… Pokazać, że się brało udział w konferencji lub uczyło samodzielnie… Opcji jest wiele! Chodzi o to, by pokazać, że naprawdę nam zależy na udziale w stypendium, a technologie to nasza pasja!

Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest zaangażowanie społeczne. Z założenia Fundusz ma nie tylko zagwarantować wykształcenie grupie stypendystów, ale też zachęcić ich do dalszego przekazywania wiedzy, by kolejne pokolenia nabywały kompetencje cyfrowe i rósł poziom różnorodności w branży. Każdy stypendysta będzie miał obowiązek przez rok poświęcić dwie godziny miesięcznie na uczenie innych lub udział w spotkaniach dotyczących IT dla osób z grup marginalizowanych. Słowem: stypendysta stanie się mentorem dającym kolejnym osobom nadzieję, że też mogą odmienić swoje życie. Czy to nie jest piękne?

Jak zostać stypendystą Funduszu „Różnorodność w IT”?

Jestem zachwycona projektem Future Collars i dumna, że mogę być jego ambasadorką. Uwielbiam dzielić się wiedzą z innymi, a jako osoba z niepełnosprawnością ruchową często widzę, jak bardzo w środowisku programistycznym brakuje różnorodności. Wiem, że Fundusz daje prawdziwą szansę na zmianę. Chcesz spróbować swoich sił i wziąć życie za rogi? Nie wahaj się! Możesz aplikować do 23 czerwca na stronie: Future Collars – Fundusz Różnorodność w IT. Przygoda nadciąga! Powodzenia!

Leave a Comment

Skip to content