Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Niepełnosprawni na rynku pracy – podsumowanie konferencji Digital Promise

Poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w Polsce jest przerażający. Wskaźnik zatrudnionych w wieku produkcyjnym wynosi zaledwie 27,7%. Jesteśmy daleko za Szwajcarią, Islandią, Szwecją, Finlandią, a nawet patrząc globalnie – za Unią Europejską, w której wskaźnik to 47,3%. Problem przez wiele lat był niezauważalny, jednak żyjemy w epoce, w której coraz trudniej o pracowników. Według badań przeprowadzonych przez Grant Thornton 60% średnich i dużych firm w Polsce ma problem z rekrutacją nowych osób. Wiedząc, że w Polsce mamy 1187 tysięcy biernych zawodowo osób z niepełnosprawnościami, z łatwością możemy zauważyć jak wielki potencjał zawodowy i ratunek dla rynku pracy kryje się w tej grupie. I z tego powodu 10 maja wzięłam udział w konferencji „Digital Promise – technologia szansą na rozwój i integrację osób z niepełnosprawnościami”.

Organizatorami konferencji byli Fundacja Innowacyjna Gospodarka i Coderstrust Polska. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Magdalena Dziewguć – Head of GoogleKonrad Rylewski – Googledr Agnieszka Sznyk, Dyrektor Zarządzająca, Instytut Innowacyjna Gospodarkadr hab. Katarzyna Śledziewska, Dyrektor Zarządzająca w DELab, Uniwersytet WarszawskiJoanna Pruszyńska-Witkowska, VP CodersTrust PolskaCezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i PracodawcówPrzemysław Kuśmierek, Prezes MigamJolanta Jaworska, VP ABSLBeata Jarosz, Prezes CodersTrust PolskaKrzysztof Kosiński, Wiceprezes POPONMonika Smulewicz, Partner Grant ThorntonAneta Podyma-Milczarek, Prezes PramericaPiotr Pawłowski, Prezes Fundacji Integracja Miałam przyjemność wysłuchać prelekcji dotyczących zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, a także wziąć udział w panelu dyskusyjnym. Wiedziałam, że sytuacja nie wygląda dobrze, jednak statystyki mnie zmroziły. Niewykorzystany potencjał ponad setki tysięcy osób w Polsce robi wrażenie. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę to, że stoimy przed ogromnymi zmianami na rynku pracy. Podejrzewa się, że w przeciągu kilkunastu lat zniknie wiele zawodów oraz zmieni się forma zatrudnienia. Już teraz coraz powszechniej ludzie pracują na stanowiskach zdalnych dających ogromny potencjał do zatrudniania osób, które z powodu niepełnosprawności mają problem z codziennym wychodzeniem z domu. Także coraz powszechniej zatrudnia się na nienormowany czas pracy, co umożliwia pracę tym z niepełnosprawnych, którzy w ciągu dnia muszą się rehabilitować czy chociażby nie są w stanie siedzieć przez osiem godzin.

Mimo tych możliwości pracodawcy rzadko zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. Wynika to nie tylko z braku chęci, ale też z powodu barier architektonicznych czy obaw, że pracownik z niepełnosprawnością będzie mniej wydajny czy postanowi wykorzystywać swoją chorobę. Innym, równie częstym powodem, jest… brak zgłoszeń od osób z niepełnosprawnościami. I tu przechodzimy do drugiej strony medalu: wielu osobom z niepełnosprawnością brakuje kompetencji, czy nawet chęci by podjąć zatrudnienie. Nie chodzi przecież o to, by na siłę zatrudniać osoby z orzeczeniem, a by wybierać najlepszych kandydatów, nie dyskryminując nikogo ze względu na chorobę. Jedną z częstszych obaw, pojawiających się wśród niepełnosprawnych, gdy mowa o zatrudnieniu, jest strach przed utratą renty. Brak wykształcenia często wynika ze stereotypowego traktowania przez rodziców, barier architektonicznych czy niezrozumienia indywidualnych potrzeb. Wyobrażacie sobie, że ktoś spędza cały dzień w szkole, jest pilny i skupiony, a z tyłu głowy mu siedzi myśl, że nie ma jak skorzystać samodzielnie z toalety? Albo wyobrażacie sobie chłopaka nie będącego w stanie utrzymać długopisu, a mającego notować wykład, bo nauczyciel nie wyraził zgody na nagrywanie? Ja sobie tego nie wyobrażam, a takie sytuacje są niestety codziennością. To wszystko prowadzi do chorej sytuacji, w której z jednej strony stajemy przed problemem zbyt małej liczby rąk do pracy, z drugiej – z brakiem wykształcenia lub chęci u potencjalnych pracowników, a z trzeciej – strachem ze strony pracodawców przed zatrudnieniem pracownika niepełnosprawnego.

W trakcie Digital Promise rozmawialiśmy o możliwościach, które niesie przyszłość. O szkoleniach online, dzięki którym rosną kompetencje osób z niepełnosprawnościami. Tuż po konferencji sama poprowadziłam godzinne szkolenie online, które dotyczyło tworzenia stron www i było darmowe. W tym kierunku zmierza firma Coderstrust Polska, z którą mam przyjemność współpracować. W trakcie konferencji, Joanna Pruszyńska, prezes Coderstrust Polska, przedstawiła bardzo pozytywne wyniki pilotażowego szkolenia z frontendu dla osób z niepełnosprawnościami. Takie drobne wydarzenia mogą zbudować nową, lepszą jakość zatrudnienia. Jednak prawdą jest, że wszystko zaczyna się od dobrych chęci. Jeśli coraz więcej osób z niepełnosprawnością będzie chciało się kształcić i rozwijać, coraz więcej pracodawców zacznie dostrzegać potencjał tej grupy. Wierzę, że dzięki cyfryzacji przyszłość maluje się w jasnych barwach. Dzięki takim konferencjom coraz więcej osób uświadamia sobie skalę problemu i próbuje coś z nim zrobić. Wierzę, że jeśli chcemy, by coś się na świecie zmieniło, musimy zacząć działać. Dlatego cieszę się, że mogę być częścią zmian na rzecz osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

Leave a Comment

Skip to content