Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Przewiniemy Poznań do końca października?

Zimna, brudna podłoga w publicznej toalecie. Potrafisz sobie wyobrazić, że się na niej kładziesz? Dla wielu osób z niepełnosprawnościami to nie koszmar senny a rzeczywistość. Dlatego powstał projekt Przewijamy Polskę, w ramach którego możesz wspomóc akcję Przewijamy Poznań! Jesteś poznaniakiem/poznanianką? Zagłosuj w Poznańskim Budżecie Obywatelskim na projekt numer 6 i pomóż osobom z niepełnosprawnościami godnie korzystać z toalet!

O projekcie Przewijamy Polskę pisałam po raz pierwszy wiosną, gdy zostałam jedną z ambasadorek akcji. W tym wpisie tłumaczyłam, czym jest Komfortka. W uproszczeniu to specjalne miejsce dla osób o ograniczonej sprawności, w którym mogą wymienić środki higieniczne, na przykład pampersa. Nie wszystkie niepełnosprawności umożliwiają skorzystanie ze standardowej toalety, często rozebranie i ubranie wymagają położenia na brudnej podłodze. Cierpi na tym godność osoby z niepełnosprawnością, ale też plecy najbliższych, zmuszonych do dźwigania często dorosłych osób z poziomu podłogi. Brak Komfortek (ale też zbyt małe toalety i brak podnośników) to jeden z powodów, dla których wiele osób z niepełnosprawnościami nie wychodzi z domu. Choć przecież mogłoby w pełni funkcjonować w życiu społecznym!

Przewijamy Poznań – godność osób z niepełnosprawnościami!

Spytałam Agnieszkę Kubicką z Fundacji Wózkowicze, jedną z ambasadorek projektu Przewijamy Polskę o to, dlaczego Komfortki są dla niej ważne:

„W moim przypadku samo zaistnienie przewijaków w przestrzeni miasta wiele nie zmieni, bo potrzebuję pomocy drugiej osoby. Natomiast jeśli miałabym już pomoc drugiej osoby i Komfortki dostępne tak jak toalety dla osób sprawnych, z wystarczającą ilością przestrzeni, leżanką o regulowanej wysokości, podnośnikiem i innym niezbędnym wyposażeniem, to zdjęłoby to ze mnie dużo stresu związanego z obawą o możliwość załatwienia się.

Mogłabym bardziej swobodnie się realizować, dopasowując swoje plany do trybu funkcjonowania organizmu i jego potrzeb, a nie dostępności miasta i dostosowanych toalet lub ich braku„.

Agnieszka zwraca uwagę na potrzebę w pełni dostosowanej przestrzeni Komfortek – nie tylko przewijaka, ale też podnośnika. I o takie Komfortki właśnie walczy projekt numer 6 Przewijamy Poznań!

Komfortki zmieniają życie. Poznaniaku, poznanianko – oddaj swój głos!

Leave a Comment

Skip to content