Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Poznań w Matrasie. Lubię to! Spotkanie autorskie z Krystyną Januszewską i Magdaleną Kawką

W minioną sobotę odbyło się kolejne, trzecie już, spotkanie z serii „Poznań w Matrasie. Lubię to!”. W ramach akcji w każdą listopadową sobotę Poznaniacy mają szansę spotkać się z lokalnymi pisarkami i pisarzami oraz towarzyszącymi im blogerkami. Mi przypadły spotkania w City Center, na które z radością przybywam i następnie Wam opisuję. Relację z pierwszego spotkania znajdziecie pod blog ze stylizacjami i inspiracjami moda z Poznania, natomiast na drugim nie mogłam się pojawić. A jak było na trzecim?!

Sobota – co za zwariowany dzień! Rano – uczelnia, później sesja zdjęciowa w deszczu, następnie spotkanie ze znajomą w Starym i biegiem do City Center. Nic dziwnego, że wpadłam do Matrasa krótko przed szesnastą, nie do końca zorientowana w otaczającej mnie rzeczywistości. Wbiegłam, porzuciłam gdzieś w kącie cylinder – rekwizyt niezbędny przy sesji (zastanawialiście się kiedyś co słyszy osoba, która łazi po mieście w cylindrze? Polecam to uczucie, przeżycia skrajnie ekstremalne, od zachwyconych spojrzeń po nazwanie „kominiarzem”) – i rozejrzałam się. Sceneria ta sama co ostatnio – miejsce dla VIPów i… niespodzianka, skromna ilość krzesełek dla publiczności. Postęp 🙂

 

Długo nie trwało i podeszła do mnie Krystyna Januszewska – jedna z pisarek. Niezwykle sympatyczna kobieta, z którą natychmiastowo złapałyśmy wspólny język i zaczęłyśmy rozmawiać, śmiejąc się i opowiadając anegdoty. Po pewnym czasie pojawiła się Magda Kawka, urocza blondynka o roześmianej twarzy. Już wiedziałam, że to spotkanie będzie udane!

Gdy nadeszła pora, a każda z autorek wyposażyła się w ukochany gadżet pisarza (nie, nie wieczne pióro, głuptasy; kawa, mam na myśli kawę! :P), ulokowałam się w swoim ulubionym kąciku i zamieniłam w słuch.

Spotkanie tradycyjnie poprowadził Jędrzej Franek. Trzeba mu przyznać, że się postarał – pytania budziły zainteresowanie, a i sam prowadzący wiedział kiedy przerwać monolog, a kiedy dodatkowo zachęcić do rozbudowania wypowiedzi.

A czego ciekawego się dowiedziałam?

Szczególnie zaintrygowały mnie wypowiedzi Krystyny dotyczące kolejnej książki nad którą pracuje. Jako autorka zawsze się zastanawiam, kiedy nadchodzi ten moment, w którym warto zdradzić szczątki fabuły, a kiedy przemilczeć dzieło, jakie się tworzy. Z ciekawością więc słuchałam jak wiele nam zdradzi na temat swojego nowego dziecka. Zaintrygowała mnie – będzie to historia jej rodziny, zaczynająca się wiele lat temu i kończąca blisko czasów współczesnych. Taka praca to nie lada wyzwanie! Niezwykle istotny jest research. Niby wszystko oczywiste, ale jednak w pewnym momencie do człowieka dociera, o jak wielu rzeczach można zapomnieć – przecież pisarz musi uwzględnić nawet takie drobiazgi jak wygląd kuchenki w danych latach czy wystrój pomieszczeń zgodny z epoką! Przy okazji Krystyna opowiedziała też kilka anegdotek o swojej rodzinie i zaprezentowała książki… napisane przez najbliższych. Choćby historię spisaną przez wojskowego, charakteryzującą się żołnierskim stylem. Intrygujące!

W wypowiedziach Magdy natomiast najbardziej mnie zainteresowały historie o odkrywaniu świata i wycieczkach. Przykładowo jedną ze swoich książek pisała na Krecie – a bohaterka właśnie tam wyjechała, by uciec od problemów. I o tym też było – o tworzonych kobietach i tym jak wiele mają one wspólnych cech z autorkami. Magdalena opowiadała, że jej bohaterki często uciekają – bo sama mając problemy lubi gdzieś wyjechać, spojrzeć z dystansu, oderwać się.

Słuchacze mogli się także dowiedzieć czym nasze autorki się interesują oraz jak wygląda praca twórcza pisarza. Jest to może i trochę oklepane zagadnienie, ale zawsze interesujące – słuchając bowiem o stawianiu sobie coraz wyżej poprzeczki, o coraz mniejszym zadowoleniu z tego co się robi i coraz większej dbałości o drobiazgi, człowiek widzi jak autor przez wiele lat dorastał, jak rozwijał swój kunszt. W takiej chwili się śmieję, że i dla mnie jest nadzieja!

Nie zabrakło miejsca na przemyślenia oraz ciekawe anegdoty. Na pewno żaden ze słuchaczy nie miał czasu na nudę. Nie mogę się zgodzić tylko z jednym ze stwierdzeń – obie panie odpowiadając na jedno z pytań stwierdziły, że autor musi pisać szczerze, co oznacza swoiste przelewanie siebie w bohaterki. Ze szczerością – zgoda. Ale jako autorka grozy, pisząca o psychopatach i zombiakach, za każdym razem podkreślam, że tworzone przeze mnie charaktery są w pełni fikcyjne, a jeśli zawierają coś ze mnie, to są to celowo wplecione „zagadki”. Owszem, znam autorów, którzy ukrywają siebie w swoich historiach – czasem bardziej świadomie, czasem mniej. Nie jest to jednak wyznacznikiem dobrej opowieści. I za każdym razem gdy słyszę, że Czytelnik identyfikuje mnie z Malwiną, bo obie miałyśmy rude włosy, to krew mnie zalewa. Nie jestem psychopatką, o! Ale cieszę się, że trafiła się wypowiedź, która w jakiś sposób skłoniła mnie do dodatkowych przemyśleń. Zawsze na plus.

Spotkanie zakończyło się tradycyjnym „pytaniem od publiczności”. Jako jedyna odważna zadałam pytanie dość podchwytliwe. Sama je usłyszałam kiedyś na konwencie i długo się motałam próbując wymyślić wtedy odpowiedź. Dopiero po kilku dniach, po zastanowieniu się i rozważeniu różnych opcji, dotarło do mnie, że zamiast „nie” powinnam była powiedzieć „tak”. Magda i Krystyna, choć kombinowały z wypowiedziami i nie dały jednoznacznych, próbując coś wymyślić, to miałam wrażenie, że były równie zaskoczone – ciekawa jestem czy później zastanawiały się nad tym tematem, tak jak ja zastanawiałam się gdy pytanie owe usłyszałam? A brzmiało ono: „Czy masz swoje literackie tabu, temat którego nie poruszysz?”.

Sobotnie spotkanie w Matrasie uważam za wyjątkowo udane! Z niecierpliwością czekam na sobotę i ostatnie wydarzenie z serii. Będziecie?

6 komentarzy

  • W imieniu autorek bloga http://www.mama-w-glanach.blogspot.com mam przyjemność nominować Twojego bloga do Liebster Blog Award 🙂

    Wyróżnienie Liebster Blog Award jest przekazywane przez nominowanego kolejnym 11 blogerkom lub blogerom jako uznanie za ”dobrze wykonaną robotę” Osoba wyróżniona odpowiada na 11 pytań zadanych przez osobę , która blog nominowała do wyróżnienia, a następnie również wyróżnia 11 blogów informując o tym w podziękowaniu za wyróżnienie i jednocześnie zadając swoje 11 pytań do nominowanych. Nie można nominować bloga, z którego otrzymało się wyróżnienie.

    Nasze pytania:
    1. Co sądzisz o idei bloga, od którego otrzymałeś/łaś nominację?
    2. Książka, która zmieniła Twoje życie.
    3. Bez czy konwalie? ;>
    4. Najfajniejsze wspomnienie z dzieciństwa.
    5.Trzy rzeczy, które zabierzesz na bezludną wyspę.
    6. Piosenka, co do której masz wrażenie, że została napisana o Tobie.
    7. Pora roku, która Cię charakteryzuje.
    8. Gdybyś mógł/mogła wybrać okres historyczny, w którym chciałbyś/chciałabyś żyć, byłby to…
    9. Film, na którym płakałeś/łaś ze śmiechu.
    10. Czego się boisz?
    11. Wierzysz w przyjaźń między kobietami a mężczyznami?

    Miłej zabawy 🙂

  • Hello I'am Chris !!
    This is not a "spam"
    You Have A Wonderful Blog Which I Consider To Be Registered In International Blog Dictionary. You Will Represent Your Country
    World-Directory 190 countries in the world! and thousands of blogs
    Please Visit The Following Link And Comment Your Blog Name
    Blog Url
    Location Of Your Country Operating In Comment Session Which Will Be Added In Your Country List
    On the right side, in the "green list", you will find all the countries and if you click them, you will find the names of blogs from that Country.
    http://world-directory-sweetmelody.blogspot.com/
    Happy Blogging
    ****************
    You can forward this invitation to your friends

    PLEASE IMPERATIVE !
    Registration for the "Directory" blog, are free.
    We only ask you to follow the blog. Thank you for your understanding
    **********************************************

    Last news of "Directory Blogspot" "
    Soon we will award the best Fashion blog and Makeup, crafts, cooking, paintings
    The Competition is open

Leave a Comment

Skip to content