Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Rozmawialiśmy w Brukseli o przyszłości Europy – wizyta w siedzibie Komisji Europejskiej

Odkąd pamiętam, czuję się Europejką, choć czasy, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, przykryła mgła niepamięci. Jako dziecko swoich czasów, nie umiem i nie chcę wyobrażać sobie świata, w którym na nowo istnieją granice, a każdy kraj w Europie staje się niezależnym bytem. Choć bycie społecznością ma swoje wady – jak każda przynależność do większej grupy – tak liczba zalet je znacząco przewyższa. Dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy jako ambasadorka DigitalEU dostałam zaproszenie do siedziby Komisji Europejskiej w Brukseli i przez dwa dni mogłam zaglądać za kulisy jej działań. Uchylam też przed Tobą zasłonę, za którą skrywają się „ważni ludzie w garniturach” debatujący o naszej przyszłości i dzielę się kilkoma wspomnieniami i zebranymi wnioskami z tych dwóch intensywnych dni w siedzibie Komisji Europejskiej.

Czym się zajmuje Komisja Europejska?

Komisja Europejska to organ rządowy z siedzibą w Brukseli w Berlaymont Building. Jako organ wykonawczy Unii Europejskiej odpowiada za jej bieżącą politykę, a także nadzoruje prace wszystkich agencji. Komisja Europejska ponadto pilnuje funduszy Unii Europejskiej. Według danych z Wikipedii w 2016 roku w Komisji Europejskiej zatrudnionych było około 32 tysięcy urzędników, którzy dzień w dzień odpowiadają za funkcjonowanie Unii Europejskiej.

Na lata 2019-2024 Komisja Europejska wyznaczyła 6 priorytetów, którymi kieruje się w swoich działaniach z myślą o przyszłości mieszkańców Unii Europejskiej. Są to: Europejski Zielony Ład, Europa na miarę ery cyfrowej, gospodarka służąca ludziom, silniejsza pozycja Europy na świecie, promowanie europejskiego stylu życia, nowy impuls dla demokracji europejskiej.

Przyszłość jest dziś – słów kilka o cyfryzacji Europy

Z uwagi na moje osobiste zainteresowania, a także działalność ambasadorów DigitalEU, najwięcej uwagi poświęciłam rozwojowi Europy w kierunku cyfryzacji, zrozumieniu celów Unii Europejskiej i prac Komisji Europejskiej. W trakcie wizyty zebraliśmy trzy wnioski i niepewności związane z dyskutowanymi regulacjami. Oto one:

1. Trwa dyskusja o znaczeniu danych w Internecie. Kto jest właścicielem Twoich danych osobowych? Ten, komu je przekażesz… i komu on przekaże je dalej. Na przykład dane z prowadzonego przez Ciebie samochodu zbiera firma, która go wyprodukowała… Nie wiesz, komu jeszcze posłużą. Co zrobić ze wszystkimi lukami w przetwarzaniu danych? Czy Unia Europejska powinna regulować przetwarzanie Twoich danych, na przykład przez Facebooka i w jaki sposób?

2. Unia Europejska w trakcie swojego istnienia wypracowała wiele systemów gwarantujących nam wygodne życie, na przykład związanych z opieką medyczną. Pora wprowadzić takie regulacje, by świat cyfrowy był dla nas bezpieczną przestrzenią, w której dochodzenie swoich praw nie będzie tylko mrzonką. To plan na najbliższe dziesięć lat.

3. Prawo musi nadążać za technologią, ponieważ to prawo nadaje kształt technologiom, innowatorskim produktom, usługom itd. Jak jednak powinny być regulowane platformy cyfrowe? Na tę chwilę Unia Europejska na bieżąco reaguje na przypadki nadużywania pozycji rynkowych, ale co dalej?

Każdy z tych tematów wymaga oddzielnego rozwinięcia i przedyskutowania ze specjalistami. Jako ambasadorka DigitalEU zamierzam śledzić powyższe tematy, a także inne działania Komisji Europejskiej dotyczące cyfryzacji Europy. Będę się dzielić wnioskami na bieżąco – zarówno tutaj, jak i na mediach społecznościowych.

EUOpenDay, czyli krótka relacja z Dnia Otwartego Unii Europejskiej

W trakcie #EUopenDay, czyli Dnia Otwartego Unii Europejskiej (takie targi ze stoiskami i prezentacją różnych działań), moją szczególną uwagę przykuł Digital Compass, czyli plan działań do zrealizowania do 2030 roku. Kompas wskazuje cztery kierunki. Są to:

1. Umiejętności – plan zakłada, że podstawowe umiejętności cyfrowe będzie miało 80%+ społeczeństwa. Ponadto w branży ICT znajdzie się 20 milionów specjalistów różnorodnych płciowo!

2. Usługi publiczne – 80% obywateli Europy będzie korzystać z cyfrowego dowodu osobistego. Ponadto 100% dokumentacji medycznej będzie dostępna online. Tak jak 100% kluczowych usług publicznych.

3. Biznes – 75% firm będzie korzystać z chmur, big data i sztucznej inteligencji. Liczba innowatorów technologicznych do 2030 roku zostanie podwojona! Ponad 90% małych i średnich przedsiębiorstw osiągnie co najmniej podstawowy poziom intensywności cyfrowej.

4. Infrastruktura – to, co ucieszy każdego fana technologii, czyli 5G dla wszystkich! Powstanie pierwszy komputer z kwantową akceleracją, a chmury staną się bardziej powszechne i neutralne klimatycznie.

Praca Komisji Europejskiej – dowiedz się więcej!

Działania Komisji Europejskiej mają znaczący wpływ na nasze codzienne życie. To tam podejmowane są decyzje dotyczące świata, w którym żyjemy. Jeśli chcesz mieć realny wpływ na codzienność Polaków lub po prostu być na bieżąco w kwestiach działań Komisji Europejskiej – kliknij tutaj i dowiedz się, jak Ty możesz pomóc naszej wspólnocie i jak ona może pomóc Tobie.

Leave a Comment

Skip to content