niepełnosprawność

Cipka Renaty

Rudowłosa kobieta pyta ze sceny czy mam cipkę. Ochoczo przytakuję, nie wiedząc jeszcze, że to początek opowieści o upokorzeniu. Bo jak inaczej można nazwać sytuację, w której obcy mężczyzna zadaje takie pytanie kobiecie? I jak inaczej nazwać fakt, że osoby z niepełnosprawnością ruchową wciąż są traktowane jak aseksualne dziwadła? Tą kobietą jest Renata “Zaniczka” Orłowska. I właśnie rozpoczyna rewolucję seksualną.

Żyjemy w pokręconym kraju. Kraju, w którym kobiety z niepełnosprawnością protestują przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, bo inaczej mogą zostać zmuszone do urodzenia dziecka, które może je zabić. I jednocześnie w kraju, w którym osoby niepełnosprawne słyszą od ginekologów, że nigdy nie będą uprawiać seksu, nikt ich nie zechce i w ogóle mają nie wydziwiać.

Tak jak w życiu cenię kontrasty, tak życie w Polsce tak pełnej sprzeczności mnie przeraża. Dlatego z całego serca wspieram kobiety, które na swojej czterokołowej maszynie wychodzą na scenę i mówią: “Tak, do diabła, mam cipkę!”.

I swoje potrzeby.

I wibrator w szufladzie.

“Szok i niedowierzanie”, cytując Renatę.

Zaniczka w trakcie wystąpienia pt. “Czy pani ma cipkę?” na konferencji SeksON podzieliła się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, a także wynikami różnych badań naukowych dotyczących seksualności osób z niepełnosprawnością. Wystąpienie możesz przeczytać oraz wysłuchać klikając TUTAJ, ale ostrzegam: wnioski są przerażające.

Wciąż ludzie tkwią w przedpotopowej mentalności. Choć osoby z niepełnosprawnością coraz częściej pojawiają się w życiu społecznym, to nadal sprowadzane są do roli “biednych bohaterów” – wiesz, takich, którym trzeba jednocześnie współczuć i których należy podziwiać. Nie bez powodu od dawna powtarzam, że chciałabym wystąpić w reklamie prezerwatyw – lubię kontrowersje, a oczami wyobraźni widzę to piekło, które by się rozpętało. Nagle kobieta na wózku ma piersi. Ma potrzeby. I ma wspaniałych, superseksownych mężczyzn wokół siebie, podziwiających jej boskie kształty. I jeśli czyta mnie ktoś z firmy Durex – pamiętajcie, to był mój pomysł i chcę główną rolę.

A teraz już zupełnie na poważnie: każdy z nas stopniowo odkrywa swoją seksualność. Przechodzimy przez różne etapy w życiu. Młodość służy do tego, by się rozwijać, poznawać świat i swoje ciało. Jeśli rodzice pozwolą dziewczynie z niepełnosprawnością na przeżywanie wieku nastoletniego tak, jak to robią pełnosprawne osoby – świetnie. Pewnie spotka się z odtrąceniem – jak każdy. Pewnie złamią jej serce – jak każdemu. Ale będzie znała schematy, umiała się zachować i miała własne doświadczenia.

Niestety, wielu rodziców wciąż zachowuje się tak, jakby ich dziecko miało nigdy nie dorosnąć. Odbierają mu prawo do poznawania swojego ciała. Nie rozmawiają z dzieckiem o seksie. Ja wiem, że wynika to z kultury panującej w naszym kraju, także z religii czy po prostu z tego jak ktoś był wychowany. Z drugiej jednak strony czym innym jest wstyd, gdy rodzic boi się rozmawiać z dzieckiem, a czym innym zamknięcie dziecka w domu i odebranie możliwości rozwoju. Bo ktoś je skrzywdzi. Bo ktoś mu powie, że jest niepełnosprawne. Bo ktoś spyta się czy ma cipkę.

I tak, to wszystko może się zdarzyć. I ja czy Renata – osoby świadome swojego ciała i seksualności – co najwyżej zaśmiejemy się. Ale ktoś, kto przez niepełnosprawność został odcięty od rozwoju społecznego i emocjonalnego, może mieć przez takie słowa problemy na lata. Dorosłość go nie ominie – wręcz przeciwnie, przyjdzie nagle i niespodziewanie. A gdy rodzice się zestarzeją i będą patrzeć z żalem, że ich duże dziecko jest samotne, nie dostrzegą winy w sobie.

Nie wychowujmy młodych ludzi mających potencjał na podbój świata i szczęśliwe życie na nieudaczników. Tak, niepełnosprawność ruchowa jest utrudnieniem w życiu. Ale nie czyni tego życia mniej wartościowym.

A jeśli zaciekawił Cię temat – raz jeszcze zapraszam do wysłuchania wystąpienia Zaniczki klikając TUTAJ. Mogłabym podpisać się pod wszystkim co mówi.

Jeśli podoba Ci się ten tekst, proszę podziel się ze znajomymi!

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Chcesz być na bieżąco z nowościami na mojej stronie?


Maila dostaniesz maksymalnie raz w tygodniu, zwykle rzadziej! Przyślę Ci informacje o najnowszych
wpisach i artykułach, podzielę się wiedzą lub poinformuję o konkursie. Zero spamu, same konkrety,
byśmy zawsze mogli być w kontakcie!

Zamknij okno

shares
Skip to content