Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Odcienie piękna — kalendarz Fundacji SMA już dostępny! Jestem kwietniem!

„Odcienie piękna” to projekt Fundacji SMA zajmującej się wspieraniem osób z rdzeniowym zanikiem mięśni i ich rodzin. W 2021 fundacja zdecydowała się na realizację projektu pokazującego różnorodność kobiecości i piękna. Zaprosiła do udziału kobiety z SMA, by wystąpiły na kartach kalendarza 2022 i wzięły udział w reportażu wideo. Trafiłam do grona wybranych modelek, zostając kwietniem. Miesiącem, który kojarzy mi się z pierwszymi ciepłymi dniami, rozkwitającymi kwiatami i symbolicznym przebudzeniem z zimowego snu i marazmu.

Osoby z niepełnosprawnościami często sprowadzane są do roli nieporadnych istot, którym trzeba pomagać. Równie popularna jest wiara w to, że na SMA chorują tylko dzieci — w końcu liczba zbiórek przytłacza, a ludzie, nie weryfikując informacji w innych źródłach, kojarzą rdzeniowy zanik mięśni ze śmiertelną, zabijającą we wczesnym dzieciństwie, chorobą. Sama musiałam kiedyś tłumaczyć obcej kobiecie, że mam SMA i jestem dorosła — nie uwierzyła.

Tymczasem kobiety z SMA są przeróżne — tak jak ludzie na świecie

Choroba połączyła nas niektórymi doświadczeniami. Sprawiła, że dzielimy się „protipami” dotyczącymi funkcjonowania czy samodzielności. Ale, choć była jednym z czynników kształtujących charakter, nie była jedynym. Jesteśmy różne, pełne pasji, zakochane i szczęśliwe singielki, fanki disco i metalu. Głosujemy na lewo, na prawo, wyznajemy różne poglądy i wiarę. To powinno być coś zupełnie oczywistego, że obce kobiety, które poznały się w sieci, są różnorodne. A tak nie jest — wraz z tematem niepełnosprawności, pojawiają się różne łatki. „Biedne”, „niekochane”, „przykute do wózka”, „poszkodowane”. I, co kluczowe dla istnienia tego projektu, „brzydkie i aseksualne”.

Każda z nas ma inne doświadczenia. Niektóre doświadczyły jawnej krytyki i dyskryminacji, inne to ominęło. Jak w życiu. Ale łączy nas wiara w piękno i jej różnorodne odcienie. Każda z modelek, które wzięły udział w sesji zdjęciowej dla kalendarza „Odcienie piękna” – jest niezwykła. I każda z nas inaczej to piękno rozumie.

Piękno ma różne odcienie

Piękno to dla mnie przede wszystkim akceptacja siebie takim, jakim się jest. Akceptacja i zmiana w coś pozytywnego swoich niedoskonałości, poczucia, że pomimo nich każda z nas jest piękna, bo to właśnie niedoskonałości czynią piękno. Piękno według mnie nie mieści się w zamkniętym kanonie. Piękno to nie uroda i ciało pod linijkę. Piękno to nie tylko wygląd zewnętrzny to przede wszystkim osobowość, pewność siebie, uśmiech na twarzy, błysk w oku. 

Karolina Bednarczyk

Dla mnie piękno ma w sobie każda kobieta, trzeba je tylko podkreślić. Odpowiednio dobranym makijażem, fryzurą, ubraniem butami i do tego uśmiech i już czujemy się pewniejsze siebie, piękne.

Marlena Flis

Piękno jest dla mnie czymś ulotnym, trudnym do uchwycenia. Można je dostrzec w czyimś geście, uśmiechu, spojrzeniu… jednak przede wszystkim piękno tkwi w różnorodności. W tym, że wymykamy się jedynemu „słusznemu” kanonowi urody, mamy swoje defekty i niedoskonałości, które sprawiają, że jesteśmy niepowtarzalni_e, a nie jak wyjęci_te z fabryki. Piękne jest to, że każdy_a z nas może wyrażać siebie na swój sposób i dzięki temu możemy się nawzajem inspirować.

Emilia Cielma

Kalendarz #OdcieniePiękna Fundacji SMA

Kalendarz dostępny jest w formie cegiełki na stronie Fundacji SMA — gorąco zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi zdjęciami i zakupu kalendarza.

Kalendarz nie powstałby bez tych niesamowitych osób. Dziękuję każdemu z Was z osobna i razem za tę niezwykłą podróż:
Katarzyna Pedrycz, Fundacja SMA – realizacja projektu
Beata Muchowska – fotografie
Gosia Niemczak – makijaż i fryzury
Monika Grzybowska, Fantomas Films – realizacja reportażu wideo
Hotel Indigo Warsaw Nowy Świat – lokalizacja sesji w przepięknych wnętrzach

Leave a Comment

Skip to content