Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Krótki poradnik fotograficzny dla początkujących – podstawy fotografii domowej

Luzowanie obostrzeń zachęca nas do wychodzenia z domu. Jednak statystyki są jasne: pandemia wciąż trwa. Osoby zafascynowane social mediami wiedzą jak ważna jest umiejętność zrobienia pięknych zdjęć w każdych okolicznościach. Kwarantanna to dobry czas, by poszerzyć repertuar swoich umiejętności o fotografię domową. Jak zrobić ładne zdjęcia w domu i skąd brać inspirację? Przedstawiam krótki poradnik fotograficzny dla początkujących – podstawy fotografii domowej!

poradnik fotograficzny dla początkujących blogerow i influencerow jak zrobić ciekawe zdjęcia w domu pomysły i inspiracje

Aparat do fotografii domowej – jaki wybrać?

“Piękne zdjęcie, jaki masz aparat?” – to chyba najbardziej denerwujące pytanie jakie można zadać fotografowi. Prawdą jest, że zdjęcie robi człowiek, nie aparat, zatem jak ktoś się naprawdę uprze, to wykona fotografię nawet przy pomocy pudełka od zapałek. Nie wierzysz? To poczytaj o fotografii otworkowej.

Jeśli jednak jesteś osobą początkującą i dopiero szukasz pomysłu na swoje social media – wybór odpowiedniego sprzętu ułatwi Ci życie. Trudny technicznie aparat utrudni wykonanie dobrych zdjęć i zniechęci nas do ćwiczeń.

Im jaśniejszy obiektyw, tym lepiej

Podstawowym parametrem w fotografii jest jasność obiektywu – zwłaszcza, gdy planujesz fotografować we wnętrzach. Jasność określa się za pomocą litery “f”. Jeśli chcesz zainwestować w aparat typu lustrzanka, pamiętaj, że czeka Cię zakup obiektywu – często ważniejszego i droższego od samego “body”.

W XXI wieku, gdy większość zdjęć publikujemy na mediach społecznościowych, coraz częściej odchodzi się od fotografii profesjonalnym aparatem. Prawda jest taka, że osobie początkującej wystarczy aparat w telefonie – nowoczesne telefony mają jasne, dobre obiektywy i dopracowany tryb automatyczny.

poradnik fotograficzny dla początkujących blogerow i influencerow jak zrobić ciekawe zdjęcia w domu pomysły i inspiracje

Czyste i jasne zdjęcia

Często słyszę: “mój telefon kiedyś robił ładne zdjęcia, a teraz są brzydkie i nieostre!”. Wielu z nas zapomina, że podstawą dobrej fotografii jest… czysty obiektyw. Wystarczy ściereczka z mikrofibry, by poprawić jakość zdjęć.

W fotografii bardzo ważne jest oświetlenie. Najlepsze światło to światło naturalne. Rób zdjęcia przy oknie, w godzinach, w których słońce zagląda do wnętrz. 

Jeśli chcesz robić zdjęcia przy świetle sztucznym, zadbaj by miało ładny kolor i dobrze oświetlało scenę. Telefony coraz lepiej radzą sobie z nocną fotografią, jeśli jednak wybierzemy żarówkę dającą brzydkie, niebieskie światło, uzupełnimy żarówką o ciepłym świetle i postawimy modela w cieniu – zdjęcie nie ma prawa się udać!

poradnik fotograficzny dla początkujących blogerow i influencerow jak zrobić ciekawe zdjęcia w domu pomysły i inspiracje

Liczy się pomysł

Możesz być mistrzem aspektów technicznych, ale jeśli nie zadbasz o ciekawą kompozycję – zdjęcie nie przyciągnie uwagi! Wykorzystaj otoczenie. Fotografowaną modelkę posadź w fotelu lub na kanapie. Robisz zdjęcie przedmiotu? Niech to będzie flatlay – zdjęcie robione z góry, na ogół przedstawiające płasko położone przedmioty. Koniecznie o ciekawej kompozycji!

Podziel kadr na dziewięć!

Stara zasada trójpodziału ma zastosowanie także w fotografii domowej. Chodzi o to, by na kadr nałożyć siatkę składającą się z dwóch pionowych i dwóch poziomych linii, a fotografowany obiekt umieścić w punktach ich przecięcia. Większość telefonów wspiera wyświetlanie siatki. Ponadto jeśli na zdjęciu jest człowiek, głowę powinien mieć skierowaną w tę stronę, w której jest więcej przestrzeni. Nie kadrujemy osoby patrzącej w prawo blisko prawej krawędzi, chyba że celowo łamiemy zasady!

Kadr centralny

Początkującym fotografom często odradza się kadry centralne, ale gdy mowa o social mediach, a zwłaszcza zdjęciach w kształcie kwadratu (popularnych na Instagramie) – centralne kadrowanie okazuje się dobrym rozwiązaniem.

Najważniejsze jest, by znać zasady. Gdy łamiemy je świadomie, zyskujemy zupełnie nową jakość zdjęć.

poradnik fotograficzny dla początkujących blogerow i influencerow jak zrobić ciekawe zdjęcia w domu pomysły i inspiracje

Pomysły na kreatywne zdjęcia w domu

W domu można zrobić wiele kreatywnych zdjęć, a pandemia to świetny czas na eksperymenty. Inspiracje znajdziesz na Pintereście i Instagramie. Ważne, by myśleć o kadrze jako o całości: wiele osób zafascynowanych kreatywnym pomysłem przestaje zwracać uwagę na detale i niszczy kadr podstawowymi błędami. 

Usuń z przestrzeni zbędne elementy, posprzątaj bałagan. Nigdy nie ucinaj czubka głowy modelowi ani fragmentu lampy, figurki, wazonu. Jeśli koniecznie chcesz coś “obciąć” – niech cięcie będzie świadome, a nie przypadkowe. A jeśli fotografujesz modę – spróbuj zabawy z gładką ścianą i kwiatami w kieszeni lub dłoni. To właśnie drobiazgi budują ciekawy całokształt!

Poradnik fotograficzny dla początkujących

Teraz, gdy każdy z nas ma aparat w kieszeni, nie potrzeba wiele do rozpoczęcia przygody z fotografią. Mam nadzieję, że mój poradnik fotograficzny dla początkujących da Ci wiele inspiracji! Powodzenia!

4 komentarze

Leave a Comment

Skip to content