Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej? + sesja zdjęciowa na polu lawendy!

Człowiek uwielbia dokumentować chwile. Zdjęcia przypominają nam najlepsze momenty z życia, ale w czasach mediów społecznościowych stają się nie tylko prywatną pamiątką, ale też pięknem, którym chcemy podzielić się ze światem. Nic dziwnego, że coraz więcej z nas decyduje się na zatrudnienie fotografa i profesjonalną sesję zdjęciową. Nieważne czy to ślubna sesja zdjęciowa, pamiątkowe zdjęcia ciążowe czy sesja fashion, bo chcemy przez chwilę poczuć się jak profesjonalna modelka – każda wymaga naszego czasu i uwagi. Tylko jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

Marzyłaś o sesji zdjęciowej i drżysz z ekscytacji, bo wszystko już masz załatwione! Świetnie! Fotograf znaleziony, miejsce wybrane, data dogadana – panujesz nad sytuacją. Dlaczego zatem w głowie masz ten głosik chochlika, który pyta „czy aby na pewno?”. Jeśli to Twoja pierwsze sesja zdjęciowa, możliwe, że przegapiłaś kilka kwestii. Oto krótki poradnik o tym jak się przygotować do sesji zdjęciowej – mam nadzieję, że uznasz te rady za pomocne!

sesja zdjęciowa w lawendowym polu jak przygotować się do sesji zdjęciowej profesjonalnej i amatorskiej

Szczegóły sesji zdjęciowej to nie tylko miejsce i data!

Ustalając szczegóły przed sesją zdjęciową zadbaj o to, by wszystko było jasne. Złapanie nici porozumienia w trakcie sesji zdjęciowej między modelką, a fotografem jest kluczowe, dlatego dobrze, gdy obie strony wiedzą do czego dążą. Jeśli umiesz odpowiedzieć na poniższe pytania – świetnie, to znaczy, że masz podstawową wiedzę. Jeśli nie – pora zadzwonić/napisać do wybranego fotografa i upewnić się, że wiecie co chcecie osiągnąć.

 1. Jaki jest temat sesji? Narzeczeńska, fashion, ciążowa, dziecięca, biznesowa?
 2. Jaki klimat chcesz uzyskać? Mroczny, radosny, kolorowy, nostalgiczny?
 3. Potrzebujesz portretów, pełnych kadrów, a może obojętnie?
 4. Kto ma być na zdjęciach? Ty, Twoje dziecko, chłopak, cała rodzina?
 5. Po co robisz te zdjęcia? Na pamiątkę, na Instagrama, do albumu, do portfolio?
 6. Dlaczego wybrałaś tego konkretnego fotografa – co w jego stylu Cię urzekło? Jeśli odpowiesz, że jedynym powodem jest cena, zajrzyj do portfolio i upewnij się, że podobają Ci się jego prace.
sesja zdjęciowa w lawendowym polu jak przygotować się do sesji zdjęciowej profesjonalnej i amatorskiej

Moodboard nie tylko dla profesjonalisty!

Przed wieloma sesjami zdjęciowymi przygotowuje się moodboard. Czasem zajmuje się tym fotograf, ale nie jest to regułą. By mieć pewność co Ci się podoba i czego oczekujesz od zdjęć, też możesz przygotować tablicę inspiracji.

Wystarczy Ci Instagram, Pinterest lub folder na komputerze – znajdź w Internecie zdjęcia, które Ci się podobają i pasują do koncepcji sesji i przedstaw je jako inspiracje. Może się okazać, że fotograf od razu zapali się do Twojej wizji, ale może być też tak, że moodboard uchroni Cię przed rozczarowaniem, gdy dostaniesz zdjęcia w zupełnie innym stylu, niż sobie wyobrażałaś. Każdy patrzy na świat inaczej, każdy ma inny styl obróbki i znalezienie wspólnej wizji wymaga uwagi i zaangażowania!

jak przygotować się do sesji zdjęciowej profesjonalnej i amatorskiej

Cześć, poznaj Zosię!

I Kasię, moją przyjaciółkę. I Adama, mojego chłopaka. O, i jeszcze moją mamę, bo nigdy nie była na sesji. I może przy okazji cyknąłbyś jej kilka zdjęć…

STOP!

Nigdy nie zaskakuj fotografa tłumem obserwatorów. Jeśli chcesz kogoś ze sobą zabrać (do czego Cię w pewnych sytuacjach zachęcam: prawdopodobieństwo, że trafisz na fotografa-gwałciciela jest bliskie zera – ale nie równe zero!) – poinformuj fotografa. Nie każdy lubi być obserwowany w trakcie pracy i to jest okey. Gdy jako nastolatka robiłam hobbystycznie sesje zdjęciowe bardzo nie lubiłam, gdy model/modelka zabierał przyjaciółkę. Doświadczenie mam takie, że to zawsze rozpraszało osobę, która stawiała pierwsze kroki w pozowaniu. Z drugiej jednak strony, jako modelka zaczynając współpracę z fotografem unikałam spotkań na odludziu – bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Pamiętaj też o tym, że jeśli ustaliliście, że fotograf będzie robił zdjęcia Tobie, nie przyciągaj dodatkowych osób przed obiektyw „bo przy okazji”. To zwyczajnie niekulturalne.

jak przygotować się do sesji zdjęciowej profesjonalnej i amatorskiej

Jak się przygotować do sesji zdjęciowej – wygląd ma znaczenie!

Jeśli nie robisz aktów, stylizacja będzie miała znaczenie. Istotny jest też makijaż i fryzura. Jak dobrać idealny strój, fryzurę i makijaż do amatorskiej sesji zdjęciowej?

 1. Wybierz ciuchy, w których się dobrze czujesz i które pasują do koncepcji. Niektórzy fotografowie będą chcieli wiedzieć w czym przyjdziesz, inni zostawią Ci wolną rękę.
 2. Weź zestaw ubrań na zmianę – może się okazać, że choćbyś miała na sobie najpiękniejszą sukienkę to ona „nie zagra”. Nie będzie pasować do otoczenia, kolor będzie źle odbijał światło, Twoja cera wypadnie wyjątkowo blado i tak dalej. Zapasowy strój będzie w takiej sytuacji przydatnym ratunkiem.
 3. Profesjonalny makijaż i fryzura to podstawa każdej sesji zdjęciowej. Nie, Photoshop tego nie załatwi! Jeśli chcesz, by fotograf potraktował Cię poważnie – tak się zachowuj. Warto zainwestować w profesjonalną makijażystkę, ale jeśli uważasz, że dasz radę sama, to pamiętaj o podstawowej zasadzie: makijaż do zdjęć musi być mocniejszy, ale to nie znaczy, że ma być ciemniejszy. Doskonale dobrany podkład (porównaj kolor twarzy i szyi, ale też twarzy i dłoni, nóg i tak dalej…) jest najważniejszy.
 4. Przed wyjściem z domu poproś kogoś, by zrobił Ci zdjęcia: z przodu, z tyłu, z boku. Wystarczy telefonem – chodzi o to, by się upewnić, że wszystko gra w Twoim wyglądzie. Spotkałam zarówno fotografów bardzo drobiazgowych, którzy powiedzieli mi, gdy coś było nie tak z włosami, jak i takich, którzy wychodzili z założenia, że skoro przychodzę na sesję, to jestem najlepszą wersją siebie. Szkoda, by wszystkie zdjęcia wylądowały w koszu, bo nie zauważyłaś, że ta bluzka brzydko się marszczy.
jak przygotować się do sesji zdjęciowej profesjonalnej i amatorskiej
jak przygotować się do sesji zdjęciowej profesjonalnej i amatorskiej

Szanuj fotografa swego jak siebie samego

Podstawą dobrej sesji zdjęciowej jest wzajemny szacunek. Te zasady wydają się oczywiste, a jednak wielokrotnie są naginane:

 1. Nie odwołuj sesji na ostatnią chwilę!
 2. Nie spóźniaj się!
 3. Nie spiesz się – ustalcie ile czasu poświęcacie na zdjęcia, choćby orientacyjnie. Jeden fotograf potrzebuje trzech godzin, inny wyrobi się w pół. Nie powinnaś go poganiać, gdy dopiero się rozkręca i nie jest zadowolony z kadrów.

Pamiętaj: czas to pieniądz. Nawet jeśli oboje pracujecie TFP, to wkładacie w sesję swoją energię. Poza tym pozowanie to przyjemność – baw się dobrze, to będzie na zdjęciach widać.

sesja zdjęciowa w lawendowym polu jak przygotować się do sesji zdjęciowej profesjonalnej i amatorskiej

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

Powyższe porady to absolutne podstawy mówiące jak przygotować się do sesji zdjęciowej. Jeśli chcesz poczytać więcej na ten temat, zapraszam Cię do lektury innych moich artykułów dotyczących pozowania, zdjęć i modelingu.

Pięknych kadrów!

sesja zdjęciowa w lawendowym polu jak przygotować się do sesji zdjęciowej profesjonalnej i amatorskiej
sesja zdjęciowa w lawendowym polu jak przygotować się do sesji zdjęciowej profesjonalnej i amatorskiej

1 Comment

 • Myślę, że na każdą sesję zdjęciową warto założyć biżuterię. Delikatna biżuteria będzie ładnym dodatkiem i czymś błyszczącym na zdjęciach.

Leave a Comment

Skip to content