Niektórzy ją lubią, a inni nienawidzą: praca zdalna może być udręką, ale też stylem życia. Ja przez większość swojej kariery zawodowej byłam w tej drugiej grupie – cieszę się, gdy mogę chodzić do biura, ale jeszcze bardziej raduje mnie możliwość pracy zdalnej. Nie tylko na kwarantannie! By uczynić wykonywanie obowiązków na odległość, należy zaopatrzyć się w najlepsze aplikacje do pracy zdalnej. Oto lista narzędzi, bez których nie wyobrażam sobie organizacji działań!
Aplikacje do pracy zdalnej na kwarantannie podzieliłam według celu, do jakiego się przydają. Ponadto choć wiem, że każda z moich propozycji mogłaby być zastąpiona inną o tej samej funkcjonalności, zdecydowałam się zarekomendować tylko to, czego faktycznie używałam, z czym mam doświadczenie lub o czym słyszałam naprawdę świetne opinie. Mam nadzieję, że moje typy Tobie też przypadną do gustu.
Aplikacje do komunikacji w trakcie kwarantanny
Prawdopodobnie każdy z nas zna Messengera od Facebook’a, a wielu pamięta Skype’a – pierwsze tak popularne w Polsce narzędzie do komunikacji głosowej. Mamy też telefony, wydawałoby się więc, że mamy wszystko, by móc zadzwonić i porozmawiać. Ale co w sytuacji, gdy potrzebujemy aplikacji do rozmów grupowych w trakcie pracy zdalnej?
Moim ulubionym narzędziem jest ZOOM – umożliwia organizację wideokonferencji. Ma łatwy i przejrzysty interfejs, a darmowa wersja w trakcie kwarantanny pozwala organizować spotkania nawet dla 100 uczestników. Wada? Ograniczenie czasowe do 40 minut.
Szukasz spersonalizowanego czatu, który dodatkowo za pomocą wtyczek możesz rozszerzać o kolejne funkcjonalności? Zainteresuj się Slackiem, który w darmowej wersji pozwala nie tylko do siebie pisać i zarządzać czatami, ale też umożliwia rozmowy wideo i głosowe z jednym z współpracowników.
Aplikacje do pracy zdalnej w trakcie kwarantanny ułatwiające zarządzanie zadaniami
Połapanie się we wszystkich zadaniach nigdy nie jest łatwe, ale może nam w tym pomóc Trello – aplikacja do zarządzania zadaniami w trakcie kwarantanny w całym zespole! Dzięki Trello możesz nie tylko zapisać swoje zadania, ale też przydzielić zadanie współpracownikom. Ponadto możesz wyznaczyć terminy zadań, wgrać niezbędne załączniki czy wymienić się komentarzami na dany temat. Trello to chyba jedno z prostszych i przydatniejszych narzędzi nie tylko w trakcie pracy zdalnej, ale też tak po prostu: można go użyć do zarządzania domowymi obowiązkami czy rozpisać kilkumiesięczny plan „nowa ja”!
Jak się skupić i pozbyć rozpraszaczy?
W pracy zdalnej na kwarantannie najbardziej denerwują Cię wszelkie rozpraszacze? O ile telefon możesz po prostu wyłączyć, wynieść do innego pokoju, schować w lodówce czy utopić w toalecie (wybierz odpowiednie w zależności od stopnia rozproszenia), o tyle na komputerze pracujesz. Raczej nie możesz wyłączyć dostępu do Internetu, by nie rozpraszał Cię Facebook. Jednak zawsze możesz zainstalować aplikację uniemożliwiającą korzystanie z social media w trakcie pracy. Najpopularniejsza jest wtyczka StayFocusd odcinająca dostęp do wybranych witryn www w określonym czasie. Co ważne – wtyczka uniemożliwia łatwe odblokowanie witryn w czasie, w którym uznasz, że mają być zablokowane.
Jak wysyłać bardzo duże pliki?
Musisz przekazać znajomym efekty swojej pracy i pech chciał, że są to naprawdę duże pliki? Na pendrive ich nie zaniesiesz, ale możesz wysłać pliki za pomocą Google Drive lub za pomocą mojego ulubionego WeTransfer. WeTransfer to bardzo prosta stronka do przesyłania dużych plików – wystarczy załadować pliki, podać adresata i gotowe! Pliki będą dostępne do pobrania na serwerze przez określoną liczbę dni. Ponadto otrzymasz link, dzięki któremu z łatwością usuniesz pliki szybciej, jeśli poczujesz taką potrzebę. Darmowa wersja umożliwia przesłanie do 2GB danych jednocześnie!
Jak uzyskać dostęp zdalny do innego komputera?
Masz dwa komputery: jeden wypasiony, w biurze czy w domu, szybki i nieawaryjny. I drugi: maleńki laptop, który ciągle muli i się wiesza. I oczywiście, zgodnie z prawami Murphy’ego, masz możliwość pracy zdalnej w trakcie kwarantanny tylko na laptopie (bo, na przykład, ukrywasz się przed dziećmi w samochodzie?).
A wiesz, że można pracować na komputerze zdalnie?
Najprostsza aplikacja umożliwiająca zdalne korzystanie z komputera to Pulpit Zdalny Chrome. Wystarczy zainstalować go na komputerze, do którego chcesz się podłączyć i gotowe! W dowolnym momencie, siedząc przy zupełnie innym komputerze, możesz się do niego podłączyć. Jedyna wada: komputer, z którym się łączysz, musi pozostać włączony.
Zdalna obsługa komputera przydaje się też wtedy, gdy chcesz komuś udostępnić na chwilę swój komputer. Po co? Na przykład, by go zdalnie naprawił.
Inne popularne narzędzie, który także służy do zdalnego połączenia się z komputerem to TeamViewer.
Ratunku, Word nie działa!
Microsoft Word i cała reszta pakietu biurowego to oprogramowanie płatne. W większości firm jest dostępne, a wielu z nas pamięta jeszcze czasy, gdy każdy miał na komputerze Worda.
Stąd niemałe zdziwienie wielu osób, które mają styczność z dokumentami tylko na komputerze służbowym, gdy odpalają w domu Worda, a tam wyskakuje prośba o wpisanie kodu licencyjnego.
Ja z pakietu Microsoft nie korzystam. Z całego serca polecam LibreOffice, mające te same funkcjonalności, równie dobrą jakość, otwierającą pliki .doc czy .docx, a będącą darmowym oprogramowaniem.
Nawet najlepsze aplikacje do pracy zdalnej to za mało!
Wybrane przeze mnie aplikacje do pracy zdalnej podzieliłam według zadań, w których mają nas wyręczyć. Nie każdy zawód wymaga każdej z nich. Pamiętajmy, że aplikacje mają nam ułatwiać zarządzanie zadaniami i organizację czasu pracy. Jeśli zamiast pomagać, zaczynają nas przytłaczać, warto pomyśleć o innych narzędziach. Tylko świadomy wybór aplikacji do danego typu zadania gwarantuje sukces!
Chcesz wiedzieć jak zorganizować pracę zdalną w trakcie kwarantanny? Przeczytaj mój wpis: JAK PRACOWAĆ ZDALNIE W TRAKCIE KWARANTANNY!