Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Zasługujesz na luksus, czyli jak przetrwać kwarantannę?

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza – jako społeczeństwo zareagowaliśmy natychmiastowo, w dużej mierze słuchając wytycznych i poddając się dobrowolnej kwarantannie. Kolejne tygodnie w domu sprawiają, że zmieniają się nasze dotychczasowe przyzwyczajenia. Każdy psycholog potwierdza, że w czasie kwarantanny kluczowa jest rutyna, dbałość o codzienne nawyki. Ja chcę dodać, że równie ważne jest dbanie o siebie samą. Jeśli na co dzień pozwalamy sobie na odrobinę luksusu i rozkoszne drobne gesty, siedząc w domu także powinnyśmy myśleć o swoich potrzebach. Jak przetrwać kwarantannę? Dając sobie to, na co zasłużyłyśmy, czyli miłość i uwagę.

Dla każdego z nas luksus jest czymś innym. Zagoniony pracoholik może dostrzec luksus w czasie spędzonym z rodziną, zapracowana matka – w wymarzonych wakacjach. Ja lubię luksus widzieć w drobnych rzeczach, które sprawiają mi przyjemność, nie kosztują mnie wiele, a wywołują uśmiech na twarzy. Zwłaszcza teraz, gdy coraz więcej z nas przywdziewa codzienny dres i zamartwia się jak będzie wyglądać życie po kwarantannie, warto skupić się na własnych przyjemnościach.

Jak przetrwać kwarantannę?

Oto kilka moich sprawdzonych sposobów, by uczynić kwarantannę znośniejszą, gdy nachodzą mnie gorsze myśli.

Śpij więcej!

Sen to zdrowie, a brak snu może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Już kilka nieprzespanych nocy sprawia, że spada poziom kreatywności, mamy gorsze wyniki w sporcie i nauce, zaczynamy też odczuwać ból głowy i bóle mięśni. Długotrwałe niedobory snu mogą zwiększyć podatność na stany depresyjne, a nawet pojawienie się otyłości czy nowotworów. Brak snu wpływa także na naszą odporność.

Kiedy, jak nie teraz, możemy sobie pozwolić na luksus wysypiania się? Ja uwielbiam spać i zawsze sypiam za dużo, jednak w czasach kwarantanny robię to bez wyrzutów sumienia. Wiem, że sen jest bardzo ważny dla mojego organizmu – zwłaszcza, że cały czas pracuję, a moja praca wymaga kreatywności i logicznego myślenia.

sposoby na domową kwarantannę - zajęcia na nudę

Kup sobie coś pięknego!

Uwielbiasz zakupy? Ja tak! Nim dopadł nas koronawirus bardzo często spacerowałam po galeriach handlowych – mnie to po prostu relaksuje. Teraz, gdy większość z nas skupia się na problemie jak przetrwać kwarantannę, zakupy ładnych rzeczy odchodzą na dalszy plan. Wiem, że sytuacja gospodarcza jest niepewna, a siedzenie w domu zachęca do oszczędzania, ale jeśli zakupy poprawiały nam nastrój – nie zmieniajmy przyzwyczajeń. Moim zdaniem właśnie teraz warto zainwestować w rzeczy, na które nam szkoda było pieniędzy: seksowne koszulki nocne, piżamki, ładną bieliznę czy dresy. Zawsze oszczędzałam na rzeczach, w których nie wychodziłam z domu na rzecz tego, co widać. W czasie kwarantanny przypominam sobie, że nie jest ważne to, jak widzą mnie inni, a to, jak sama siebie postrzegam.

Jeśli zakupy nie zaszkodzą naszemu budżetowi – inwestujmy. Szczególnie w produkty od polskich producentów – w ten sposób pomożemy gospodarce przetrwać, a sobie sprawimy przyjemność.

jak się nie nudzić w czasach koronawirusa kwarantanna w domu

Czytaj!

Dobra książka uratuje nas w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Czytając przenosimy się do innego świata, poznajemy bohaterów, kibicujemy im. Co więcej czytanie książek wpływa też pozytywnie na nasz mózg – z badań wynika, że czytając książki, żyjemy dłużej. Warto skorzystać z wolnego czasu i zatopić się w lekturze ulubionego autora albo odkryć zupełnie nowych pisarzy. W tym miejscu gorąco zachęcam do ponownego wsparcia polskiej gospodarki, a konkretniej: polskich autorów. Na rynku jest tylu fantastycznych rodzimych pisarzy, że każdy znajdzie coś dla siebie: od obyczaju, przez kryminał, aż po horror (którym na przykład ja się zajmuję).

jak przetrwać kwarantannę w czasach koronawirusa

Jedz smacznie!

Ile to razy wpadałaś do domu prosto z pracy i jadłaś co popadnie, bo nie miałaś sił ani czasu na gotowanie? Jak często odpychałaś się gotowym posiłkiem lub zamawiałaś jedzenie na wynos? Osobiście uwielbiam gotować, ale sprawia mi to przyjemność tylko wtedy, gdy gotuję coś ciekawego dla siebie i bliskich. Nie gdy padam na pysk i muszę szybko coś zjeść.

Korzystam z faktu, że z powodu kwarantanny pracuję zdalnie i czas, który zwykle poświęcam na dojazdy mogę teraz zagospodarować na gotowanie. I Ciebie do tego zachęcam!

Dobre odżywianie, w czasach gdy tak łatwo napchać się byle czym, jest formą luksusu. Zrób ulubioną sałatkę, załóż ulubioną piżamkę, włącz ukochany serial i jak bohaterka z amerykańskiego filmu usiądź wygodnie i obudź w sobie dziecko wyżerając smakołyk prosto z miski. Mniam!

luksus na wyciągnięcie ręki w czasach kwarantanny

Zrób dalgona coffee (albo cokolwiek innego, czego zawsze chciałaś spróbować)

Na Instagramie wszyscy teraz piją dalgona coffee – najsilniejszy z żywieniowych mikrotrendów. Nie pytaj jak przetrwać kwarantannę, tylko zrób coś, co zawsze chciałaś przetestować, ale brakowało czasu! Choćby to miała być modna kawa!

Jak zrobić dalgona coffee? Dwie łyżki kawy rozpuszczalnej i dwie łyżki cukru wymieszaj z dwiema łyżkami gorącej wody i miksuj aż uzyskasz gęstą pianę. Następnie do szklanki wlej mleko – ciepłe lub zimne – a na wierzch przełóż powstałą po miksowaniu masę. Najmodniejsza kawa z Instagrama gotowa!

jak przetrwać kwarantannę w domu - luksusowe pomysły na relaks

Jak przetrwać kwarantannę w domu?

Sposobów na przetrwanie kwarantanny jest naprawdę wiele, a ja zaproponowałam tylko pięć z nich. Możesz leżeć godzinami w wannie z maseczką na twarzy, zorganizować domowe SPA, zapalić ogrom świec i zorganizować seans filmowy. W trakcie kwarantanny warto po prostu być dla siebie dobrym. W życiu ogólnie warto być dla siebie dobrym, ale często o tym zapominamy. Teraz, gdy życie wydaje się dużo cięższe, powinniśmy częściej pozwalać sobie na odrobinę przyjemności. Dla własnego zdrowia psychicznego. Zróbmy coś tylko dla siebie!

Wpis powstał we współpracy ze sklepem mojafantazja.pl

Leave a Comment

Skip to content