Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Noclegi dla osób niepełnosprawnych w Europie – moja lista! Część 1 #VoyageVamppiV21

Wakacje, wakacje… i po wakacjach. W tym roku, po długim czasie spędzonym na pracy i wyrywaniu się głównie na krótkie urlopy w Polsce, razem z partnerem zdecydowaliśmy się ruszyć w świat. Konkretniej: do Chorwacji. Zaszczepieni, z maseczkami i zestawem odkażaczy (jakżeby inaczej) ułożyliśmy trasę mającą ponad trzy tysiące kilometrów i postanowiliśmy pokonać ją w miesiąc. A całość naszej wyprawy — udokumentować na mediach społecznościowych pod hashtagiem #VoyageVamppiV21. Byliście ze mną cały czas — komentowaliście, przysyłaliście wiadomości i dużo miłości, za co jestem ogromnie wdzięczna. Ale mieliście też prośbę: bym przedstawiła noclegi dla osób niepełnosprawnych w Europie, na które się zdecydowałam. Ten wpis jest specjalnie dla Was!

I specjalnie dla Was zostanie podzielony na kilka części, ponieważ w trakcie pisania odkryłam, że jeśli chcę wszystko dokładnie przedstawić — nie zmieszczę się w jednym.

Odwiedziliśmy w sumie 5 krajów i spaliśmy w licznych hotelach, hostelach i mieszkaniach. Od początku zakładałam, że budżet na noclegi będzie wynosił maksymalnie 10 tysięcy złotych. Zmieściliśmy się w 9 tysiącach. Spędziliśmy poza domem 29 nocy, co daje około 310 złotych za noc za dwie osoby. Czy to dużo, czy to mało? Nie będę oceniać, bo każdy z nas ma inne możliwości. Faktem jednak jest, że w większości miast wybierałam możliwie najtańsze noclegi, po to, by w innych pozwolić sobie na trochę droższe. Pamiętajmy też, że noclegi dla osób niepełnosprawnych są dużo droższe — gdy znajdowałam nocleg przystosowany, jego cena była zwykle dwukrotnie, a nawet trzykrotnie większa niż w innym miejscu o tych samych warunkach, ale ze schodami.

Niestety: przy moim poziomie sprawności unikam miejsc, w których nie wejdę do łazienki (choć i takie nam się zdarzyło!), a gdy mowa o kąpieli — muszę mieć przystosowany prysznic, co zawsze zawęża poszukiwania. Noclegi dla osób niepełnosprawnych w całej Europie zawsze wypadają drożej, choć oczywiście zdarzają się perełki, a kilka takich dostępnych i tanich miejsc znalazłam w Polsce. Ale dzisiaj nie o tym — dziś, zgodnie z obietnicą, pokażę Wam, gdzie dokładnie spaliśmy. Nie będzie jednak we wpisie zdjęć mojego autorstwa — gdy mnie poprosiliście o ten wpis, zorientowałam się, że tylko nagrywałam filmiki na Instagram. Postaram się jednak każdy element opisać dokładnie i według mojej pamięci. Mam nadzieję, że ta lista komuś się przysłuży.

Gdzie znajduję noclegi dla osób niepełnosprawnych?

Zawsze, gdy szukam noclegów, czy to w Polsce, czy w Europie, używam dwóch portali: Booking.com oraz AirBnb.pl. Cenię je za możliwość odfiltrowania miejsc dostępnych dla wózków inwalidzkich, aczkolwiek zawsze jeszcze w wiadomości prywatnej potwierdzam poziom dostępności, bo niektóre miejsca po prostu kłamią. Ponadto wyszukuję w Internecie hostele i akademiki — w tym celu używam wyszukiwarki Google. Ułożenie wszystkich noclegów zajęło mi kilka tygodni i wysłałem kilkadziesiąt maili. Tylko kilka miejsc odpisało, a wybieram zawsze maila, zamiast telefonu, by mieć na piśmie potwierdzoną dostępność (miałam zbyt wiele przykrych przygód, by wierzyć na słowo — zwłaszcza przy tak dużej podróży).

Wskazówka: słyszałam o tym w plotkach, nigdy nie znalazłam dowodów. Często mówi się, że ceny na Bookingu są niższe w środku nocy. Nie zrobiłam badań, ale faktycznie ponad połowę noclegów zarezerwowałam około 2-3 w nocy, mając wewnętrzne poczucie, że wcześniej patrzyłam na te oferty i były znacząco wyższe. Mówię tu o zniżkach rzędu 50% i więcej. Czy to przypadek, czy faktycznie tak działa — będę sprawdzać planując kolejne wyprawy.

Noclegi dla osób niepełnosprawnych – Wiedeń

IBIS BUDGET WIEN MESSE
Adres: Lassallestraße 7, 1020 Wien, Austria

Dostępność budynku dla osoby na wózku

Do recepcji nie prowadzą żadne schody, natomiast zaraz za recepcją znajduje się winda z ręcznie otwieranymi drzwiami. Winda jest zablokowana, odblokowują ją z poziomu recepcji (zawsze robili to od ręki, nigdy nie czekałam). Drzwi do windy są dość ciężkie. Istnieje też wejście z tyłu budynku, przez podwórze, ale nie zawsze było otwarte. Drzwi od tyłu są ciężkie i raczej nikt tam się nie kręcił, by poprosić o pomoc. Do pokoi prowadzi tradycyjna winda.

Dostępność stołówki/restauracji dla osoby na wózku

Nie korzystałam. Dostępna po wjechaniu pierwszą windą lub wejściu od tyłu. Brak dodatkowych barier typu progi, drzwi itd.

Dostępność pokoju dla osoby na wózku

Duży pokój z dużym łóżkiem, dość miejsca, by manewrować wózkiem elektrycznym. Drzwi sama nie dałabym rady otworzyć — za wysoko.

Dostępność łazienki dla osoby na wózku

Bardzo duża łazienka z zamontowanymi niezbędnymi poręczami. Poręcze sprawne, lustro na odpowiedniej wysokości. Prysznic bezprogowy. Pod prysznicem spad w kafelkach i krzesło montowane do ściany, ale z poręczami i na tyle duże, że oceniam je bardzo dobrze. Szczerze mówiąc, to było pierwsze w moim życiu krzesło prysznicowe w hotelu, na którym bez problemu mogłam usiąść.

Lokalizacja

Niedaleko parku rozrywki Prater. Dobrze skomunikowane z resztą miasta za pomocą metra.

Komunikacja miejska dla niepełnosprawnych

Metro posiada platformy dla wózków elektrycznych w wybranych wagonach ułatwiające wsiadanie, na stacje prowadzą windy.

Noclegi dla osób niepełnosprawnych – Zagrzeb

HOTEL INTERNATIONAL
Adres: Miramarska 24, 10000 Zagrzeb, Chorwacja

Dostępność budynku dla osoby na wózku

Wejście do budynku po schodach lub bardzo stromym podjeździe dla samochodów. Można obejść budynek i dostać się z boku, drogą dla samochodów, mijając znaki, że zakaz ruchu pieszych itd. Dojazd do pokoi tradycyjną windą, niestety, trafiliśmy na zepsute drzwi (chyba?), bo gdy wysiadałam, próbowały mnie zabić, zamykając się na mnie i nie cofając, gdy się na mnie zablokowały, tylko dalej próbując się zamknąć.

Dostępność stołówki/restauracji dla osoby na wózku

Nie korzystałam, ale była na parterze, wyglądała na dostępną.

Dostępność pokoju dla osoby na wózku

W tym hotelu nie udało mi się zarezerwować pokoju dostosowanego dla osoby na wózku, ale mieliśmy pokój typu Superior, czyli powiększony. Po małym przestawieniu mebli nie miałam większych problemów z poruszaniem się na wózku.

Dostępność łazienki dla osoby na wózku

Łazienka na tyle duża, że zmieściłam się wózkiem elektrycznym, ale z powodu ustawienia armatury – utrudniony dostęp do toalety. Dwa zlewy na wysokim blacie, sięgnęłam z poziomu mojego wózka. Duża wanna, która dla mnie była największą wadą tego pokoju. Drzwi nie otwierały się w całości (za drzwiami szklana ścianka, więc założono blokadę otwarcia w podłodze). Na jedną lub dwie noce oceniam jako „do ogarnięcia”, ale ogólnie nie polecam na wózku. Wybrałam ten hotel, bo nie mogłam znaleźć innego.

Lokalizacja

Blisko centrum spacerkiem. Nie sprawdzałam komunikacji miejskiej. Zagrzeb jest dość górzysty, ale hotel leży w „płaskiej” okolicy, więc dojście na starówkę było wygodne.

Noclegi dla osób niepełnosprawnych – Split

STUDENTSKI CENTAR SPLIT
Adres: Cvite Fiskovića 3, 21000, Split, Chorwacja

Dostępność budynku dla osoby na wózku

Jest to akademik, potężny budynek, pełen wind i dziwnych przesmyków. Recepcja jest w innym budynku, połączonym z hotelem przejściem podziemnym. Po zameldowaniu jeden ze studentów został oddelegowany do odprowadzenia nas do pokoju, więc nie zabłądziliśmy, okazało się też, że można wejść do hotelu z innej strony (bliżej, ale omijając recepcję). Można też skrócić drogę do recepcji, idąc wokół budynków, ale są bardzo duże pochyłości i na wózku nie miałam odwagi tamtędy chodzić. Warto wiedzieć, że wieczorem przejście podziemne jest zamykane. Ogólnie rzecz biorąc labirynt, ale jeśli kogoś nie przerażają drzwi i windy (albo ma asystenta) – do ogarnięcia.

Dostępność stołówki/restauracji dla osoby na wózku

W przejściu podziemnym ogromna sala z wielkimi stołami. By się do niej dostać z pokoju, trzeba jechać windą. Jedzenie fatalne, trzeba pytać, co wolno wziąć, a co nie, ponieważ część rzeczy jest dodatkowo płatna (a obsługa jednego dnia mówi, że coś jest płatne, a innego, że nie jest, więc średnio ogarniają).

Dostępność pokoju dla osoby na wózku

Typowy akademik – duży, surowy pokój z dziwnymi śladami na ścianach itd. Przełączniki świateł prawie pod sufitem – nawet Marcin się dziwił. Do części przełączników przyczepione sznurki, przy jednym nawet taśma klejąca w roli wygodnego uchwytu. Spore i wygodne biurko, brak przeszkód w poruszaniu.

Dostępność łazienki dla osoby na wózku

Duża, wygodna łazienka. Bardzo długo się czeka na ciepłą wodę. Niezbędne poręcze. Mokra łazienka – bez brodzika, tylko spad w płytkach. Słuchawka prysznicowa na tyle długa, że zamiast na krześle prysznicowym, które jest małe i wysoko powieszone, można usiąść na toalecie.

Lokalizacja

Sądziłam, że idealna, myliłam się. Bardzo blisko plaża, ale jest tylko jedno krótkie dojście do niej. Ogólnie w Splicie multum krawężników nie jest obniżone, więc jeśli się nie nauczysz trasy na pamięć, to będziesz krążyć, szukając zjazdów. Raz z tego powodu przejście kilometra na plażę zajęło nam godzinę. Split jest też dość górzysty.

Komunikacja miejska dla niepełnosprawnych

Autobusy posiadają rampy, ale z uwagi na nieobniżone krawężniki czasem można źle wysiąść i potem sporo nadłożyć szukając zejścia z chodnika.

Noclegi dla osób niepełnosprawnych – Vela Luka (Korcula)

Hotel Korkyra
Adres: Obala 3 br. 21 20270 Vela Luka

Dostępność budynku dla osoby na wózku

Na pierwszy rzut oka budynek w pełni dostępny — płaskie wejście, automatyczne drzwi. Do pokoi prowadziła winda. Okazało się jednak, że SPA wraz z sauną (która przysługuje do pokoju) znajduje się na półpiętrze — najpierw trzeba wjechać windą na najwyższe piętro, by potem zejść kilkoma stopniami w dół. Ponadto na dworze znajdował się basen i toaleta tuż obok niego, przeznaczona dla osób niepełnosprawnych, była zamknięta. Pan na recepcji tłumaczył coś o awarii, ale był bardzo zdziwiony, że ktoś pyta o tę toaletę…

Dostępność stołówki/restauracji dla osoby na wózku

Zarówno stołówka w budynku, jak i na zewnątrz, dostępna dla wózka. Przeszkodą mogą być ciężkie drzwi, ale raczej były otwarte.

Dostępność pokoju dla osoby na wózku

Pokój dość duży, ale źle zaprojektowany — wymagał przemeblowania, bym mogła dojechać do biurka. Wejście do pokoju na zwykły klucz. W Internecie chwalą się pięknymi wnętrzami — niestety, pokój dla osób na wózkach wygląda na robiony „na szybko” i „byle by był”. Dziury w ścianach, plamy, zły układ, kiepskie drzwi i zero wrażenia luksusu, którymi skusiły mnie fotografie. Ponadto zgłosiłam niesprawną lampkę na biurku i nikt się nie zainteresował tym, by przynieść inną.

Dostępność łazienki dla osoby na wózku

Typowa łazienka „chcieli dobrze, ale nie wyszło”. Sporo sprzętu pozornie mającego ułatwić korzystanie, typu poręcze, bezprogowy prysznic… A jednocześnie wszystko wpakowane na małej powierzchni. Prysznic otoczony jakimiś dziwnymi drzwiczkami, ale źle zamontowany — siadając na krzesełku, nie szło ich zamknąć, więc osoba niepełnosprawna musiałaby wstać, by się zamknąć i dopiero usiąść. Mało miejsca do manewrowania przy toalecie.

Lokalizacja

Wspaniała, przy samym morzu, z przepięknym widokiem, także z okna. Vera Luka to maleńka miejscowość przyklejona do morza i szczerze mówiąc nie wiem, czy istnieją tam złe lokalizacje.

Ciąg dalszy nastąpi. Czy któreś z wymienionych miejsc chcesz odwiedzić? A może coś Cię zaskoczyło? Daj znać w komentarzu!

Leave a Comment

Skip to content