Pandemia zmieniła wszystkie elementy naszego życia. Wpłynęła także na polskie sądownictwo – dostęp do procesów, łatwość zgłaszania spraw i uczestnictwo w nich… Ograniczenie kontaktów międzyludzkich do minimum musiało wpłynąć na sposób, w jaki możemy dochodzić swoich praw w sądzie. Galopująca cyfryzacja sądów i urzędów stała się sposobem na rozszerzenie dostępu do sądownictwa i walki o swoje prawa – ale czy to wystarczy? A może, paradoksalnie, cyfryzacja prowadzi nas do kolejnych wykluczeń? Co z osobami starszymi i nieobsługującymi komputera? A co z osobami z niepełnosprawnościami, które nie są w stanie samodzielnie używać Internetu?
O problemie wykluczenia cyfrowego i wpływie cyfryzacji sądownictwa na życie każdego z nas rozmawialiśmy w ramach cyklu wykładów online Nowe Technologie, Nowa Sprawiedliwość, Nowe Pytania organizowanych przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w tak ważnej dyskusji dotyczącej praw osób z niepełnosprawnościami i osób wykluczonych cyfrowo.
Spotkanie brawurowo poprowadziła Karolina Głowacka, dziennikarka radiowa Tok FM i popularyzatorka wiedzy i nauki prowadząca podcast Radio Naukowe. Z ramienia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wypowiedział się dr Marcin Szwed.
Gorąco zachęcam do oglądania, przesyłania dalej i dzielenia się swoimi wrażeniami!