Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

5 inspirujących kobiet z branży IT oraz 6 mitów dotyczących programowania!

Programowanie NIE jest tylko dla mężczyzn – choć ten mit stopniowo traci na sile, to ciągle raz na jakiś czas pojawia się w opinii publicznej. Tak jak pięć innych mitów, z którymi rozprawiam się w swoim najnowszym vlogu – możesz go obejrzeć poniżej! Ponieważ mówię w nim też o tym, że kobiety świetnie odnajdują się w stereotypowo męskiej branży, w ramach inspiracji przedstawiam króciutko pięć wybranych przeze mnie kobiet związanych z największymi firmami technologicznymi. Znasz je?

Marissa Mayer

Autor zdjęcia: Andrew H. Walker

Marissa była pierwszą kobietą-inżynierem w Google, a następnie wiceprezesem w dziale Search Products & User Experience. Ostatecznie uznano ją twarzą marki.

W 2012. roku przeszła do konkurencyjnej firmy Yahoo z misją ratunkową. Od razu wskoczyła na stanowisko dyrektora generalnego. Niestety, w 2017. Yahoo zostało sprzedane, a ona zrezygnowała ze stanowiska.

Ostatecznie, w 2018., zainwestowała w Lumi Labs.

Historia jej kariery jest niezwykle burzliwa, Marissa znana jest ze swoich wyrazistych poglądów, wielkich sukcesów i równie spektakularnych porażek.

Susan Wójcicki

Autor zdjęcia: Steve Jennings

Susan pracowała chyba we wszystkich najważniejszych firmach technologicznych: zaczęła od Intel, przez Google (to w jej garażu powstała ta firma!), ostatecznie od 2014. jest prezesem Youtube. W Google początkowo zajmowała się marketingiem, potem została wiceprezesem.

To dzięki niej możemy korzystać z Google Images czy Google Books. W dużej mierze odpowiada za rosnącą popularność Youtube’a.

Posiada obywatelstwo polskie.

Sheryl Sandberg

Kolejna po Susan bizneswoman związana między innymi z Google. Od 2008 roku jest szefem operacyjnym Facebook’a. Jest założycielką Leanin.org

Miliarderka wielokrotnie pojawiająca się w rankingach Forbesa, Fortune czy The Wall Street Journal jako najbardziej wpływowa czy najbogatsza.

Virginia M. Rometty

At the Fortune Most Powerful Women Summit in Laguna Niguel, CA.

Kolejna pani inżynier na liście – w 1981 roku dołączyła do IBM jako inżynier systemów. Została w firmie na dłużej. Szybko odkryła swój talent do zarządzania ludźmi i zadaniami. W 2012 roku przejęła fotel prezesa.

Co ciekawe karierę rozpoczynała w innej firmie powszechnie kojarzącej się z mężczyznami: General Motors, gdzie pracowała w dziale aplikacji i rozwoju systemów.

Lyndsey Scott

Autor zdjęcia: Lucas Traian

Lyndsey Scott to żywy przykład jak idiotyczne są stereotypy w XXI wieku. Nie jest ani szefową, ani prezesem, tak jak wymienione wcześniej panie, a częściej niż w Dolinie Krzemowej możemy zobaczyć ją… na wybiegu. Tak, Lyndsey to modelka Victoria’s Secret, ale oprócz tego – programistka iOS. Ponadto potrafi programować w takich językach jak Java, Python, C++ i inne. Jest głównym inżynierem oprogramowania iOS w Rallybound, a przy okazji pierwszą Afroamerykanką, która podpisała wyłączny kontrakt z marką Calvin Klein.


W branży IT jest coraz więcej kobiet! A może Ty znasz jakąś inspirującą blogerkę, vlogerkę, youtuberkę technologiczną lub programistkę?

Leave a Comment

Skip to content