Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Jesienna sesja z dyniami + ciekawostki o dyniach!

Halloween, czyli jedno z moich ulubionych świąt w roku, już za nami! Uwielbiam mroczne klimaty, a Halloweenową zabawę kocham za sposób, w jaki oswaja nas ze śmiercią i przypomina o korzystaniu z życia. Zresztą: przebieranki są fajne, co tu kryć! W tym roku postanowiłam zrealizować jesienną sesję z dyniami. Zdjęcia w dużej mierze mówią same za siebie, a postów o tym skąd się wzięło Halloween w Internecie jest zatrzęsienie, dlatego przygotowałam… ciekawostki o dyniach. To niezwykłe warzywo jest symbolem jesiennych dni. Ja już swoją wyciętą dynię mam, a Ty?

czy dynia jest zdrowa ciekawostki

10 Ciekawostek o dyniach

1.Pierwszą dynię do Europy przywiózł… Kolumb w XV wieku. Dokładnie ten sam podróżnik, który odkrył Amerykę.

2. Technicznie rzecz ujmując dynia jest… owocem. W Polsce jednak przyjęło się nazywanie jej warzywem.

3. To, co potocznie nazywamy dynią, to najczęściej śródziemnomorska dynia olbrzymia. Jest to tylko jeden z owoców z rodziny dyniowatych. Do dyniowatych zaliczamy około tysiąca gatunków (różne źródła podają różną wartość, ale zwykle jest to między 800, a 1100).

czy dynia jest zdrowa ciekawostki
jesienna sesja z dyniami
jesienna sesja z dyniami blog ze stylizacjami

4. Ozdobne odmiany dyni takie jak baby boo, tykwa i autumn wings pięknie prezentują się jako domowe dekoracje! Wiele z nich można ususzyć i wykorzystać na przykład jako klosze do lamp. Jeśli kiedykolwiek jadłaś w restauracjach Sfinks, to ich oryginalne lampy są wykonane właśnie z dyń! W przeszłości dekoracyjne odmiany dyń wykorzystywano jako… naczynia.

5. Piłaś kiedyś słynną dyniową kawę ze Starbucksa Pumpkin Spice Latte? Została wylansowana w 2013 roku i początkowy przepis… nie zawierał dyni. Dopiero dwa lata później Starbucks ogłosił zmianę składu kawy i pojawił się w nim pomarańczowy owoc.

6. W Polsce wierzono, że dynia jest wspaniałym afrodyzjakiem i lekiem na potencję. Jej pestkami zajadali się niespełniający oczekiwań kochanki panowie, by poprawić swoje życie seksualne. W niektórych regionach kraju tradycją poślubną było zakładanie przez pana młodego… dyniowej maski przed pierwszym zbliżeniem z partnerką.

7. Pierwsze wzmianki dotyczące upraw dynii pochodzą… z 10 000 lat p.n.e. Konkretniej mowa tu o rolnikach z Meksyku, którzy uprawiali przeróżne odmiany dyni w celach spożywczych.

ciekawostki o dyniach gotowanie
czy dynia jest zdrowa ciekawostki

8. Dynia jest niskokaloryczna (mniej niż 30 kcal na 100 g produktu). Biorąc pod uwagę to, że jest niezwykle zdrowa – zdecydowanie warto wprowadzić ją do swojej codziennej diety. Im miąższ bardziej pomarańczowy, tym dynia ma więcej wartości odżywczych i witamin.

9. Największa dynia na świecie została wychodowana w Belgii przez Mathiasa Willemijns. Ważyła… 1190 kilogramów. To więcej niż przeciętny samochód! Rekord został ustanowiony w 2016 roku i do tej pory nikomu nie udało się go pobić.

10. Wydrążona na Halloween dynia ma swoją nazwę! Jest to Jack-o-lantern i pochodzi z… Irlandii. Legenda kryjąca się za tą nazwą mrozi krew w żyłach. Otóż żył kiedyś Jack – bardzo chciwy mężczyzna. Któregoś dnia spotkał diabła. Dogadali się i diabeł obiecał mu bogactwo za duszę. Jak przystało na chciwca, Jack wymyślił podstęp, dzięki któremu uwięził demona. Zyskał bogactwo, ale zmarł 31 października. Z powodu swoich postępków nie mógł trafić ani do nieba, ani do piekła. Od tej pory błąka się po ziemi z dyniową latarnią, aż do dnia Sądu Ostatecznego.

Znałaś te ciekawostki o dyniach? A może chcesz się jakąś inną podzielić?

ciekawostki o dyniach na Halloween
jesienna stylizacja z dyniami
jesienna sesja z dyniami blog ze stylizacjami

Na koniec krótko o…

Jesiennej sesji z dyniami

Autorką zdjęć jest Agnieszka Kozakiewicz z Lizard TV, której prace bardzo cenię, a mamy okazję spotykać się niezwykle rzadko. Efekty naszej poprzedniej sesji możecie zobaczyć w poście sprzed roku: Sweter oversize i skórzana spódniczka, czyli inspiracja na jesień. Na sesję wybrałyśmy Dyniową Zagrodę w Plewiskach tuż pod Poznaniem. Cudowne miejsce pełne pomarańczowym piękności! Trafiłyśmy idealnie, ponieważ przed Halloween część z dyń została już wydrążona.

jesienna sesja z dyniami blog ze stylizacjami
ciekawostki o dyniach na Halloween
jesienna stylizacjami z dyniami

Bardzo mi zależało, by w tym roku uniknąć stylizacji będącej przebraniem. Założyłam moją ulubioną bluzkę marki Rowk – dorwałam ją na targach mody polskiej w Starym Browarze w Poznaniu, bezpośrednio od niesamowicie sympatycznej projektantki. To jedyny egzemplarz, który powstał specjalnie do sesji zdjęciowej. Zakochałam się w tym jak jest pokręcony, z ilu tekstur i faktur się składa. Cieszę się, że mogłam tej bluz(c/i)e dać szansę na powrót przed obiektyw.

ciekawostki o dyniach na Halloween
ciekawostki o dyniach na Halloween
sesja zdjęciowa z dyniami

Jestem bardzo ciekawa czy zainteresowały Cię przygotowane przeze mnie ciekawostki o dyniach i co w ogóle myślisz o postach, w których prezentując zdjęcia stylizacji opowiadam na inny niż moda temat! Daj mi znać w komentarzu!

Bluzka z dłuższym przodem: Rowk || czarna gładka sukienka – baza: Mohito || Białe sportowe adidasy: Footway || Długie, wiszące kolczyki z kryształkami: Mohito || Okulary: Trendyokulary

ciekawostki o dyniach na Halloween
jesienna stylizacja
stylizacja blog z poznania
ciekawostki o dyniach jak gotować

Ciekawostki o dyniach – źródła: wikipedia.org, bakalie.com, cyberbaba.pl, livescience.com oraz wiedza własna 🙂

Leave a Comment

Skip to content