Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Jak pozować do zdjęć siedząc (nie tylko na wózku) – 5 sposobów na to, by zawsze dobrze wyglądać na zdjęciach!

„Nie ma osób niefotogenicznych, są tylko źle sfotografowane” – to powiedzenie zna chyba każdy fotograf. Ja je trochę modyfikuję: „Nie ma osób niefotogenicznych, są tylko źle pozujące”. I choć jako osoba mająca wieloletnie doświadczenie przed obiektywem wiem, że zabawa w modelingu zaczyna się wtedy, gdy uczymy się łamać zasady, tak jednocześnie uważam, że warto znać kilka sztuczek, które sprawią, że zawsze będziemy dobrze wyglądać na zdjęciach. Czy to zestresowane na pierwszej sesji z profesjonalnym fotografem, czy na pamiątkowej fotce z wakacji.

W Internecie znajdziesz ogrom poradników mówiących o tym jak pozować do zdjęć. Jednak większość z nich skupia się na sylwetce stojącej. Dlatego jako osoba zajmująca się pozowaniem na wózku, postanowiłam podzielić się naprawdę prostymi sztuczkami, dzięki którym nasze nogi na zdjęciach będą dłuższe, sylwetka smuklejsza, a ubrania bardziej „high fashion”. Nie musisz stosować się do nich wszystkich, a w niektórych specyficznych sytuacjach nawet okaże się, że lepiej pozować inaczej. Ale by reguły łamać, trzeba je najpierw poznać, zatem nie przedłużam i zapraszam do lektury poradnika jak pozować siedząc (na wózku i nie tylko)!

Sylwetka lekko bokiem

Najprostsza do wdrożenia reguła i sprawdzająca się niezależnie od stopnia sprawności: ustawienie sylwetki (a konkretniej wózka) lekko bokiem do aparatu. Trzydzieści stopni absolutnie wystarczy – zbyt mocny obrót odsłoni za dużo maszyny.

Co to daje?

Nogi stają się dłuższe, ponieważ widać ich linię i zgięcie w kolanach (fotografowane zupełnie z przodu tworzą pionową linię). Zdjęcie staje się bardziej dynamiczne. A jeśli fotografujesz telefonem – możesz wykorzystać fakt, że każdy obiektyw zniekształca trochę obraz i jeszcze bardziej wysmuklić sylwetkę (im bliżej narożnika kadru umieścisz stopy – tym dłuższe nogi; i odwrotnie – im głowa bliżej górnej krawędzi, tym bardziej będzie rozciągnięta – zniekształcona). A jeśli nosisz mini – stojąc lekko bokiem nie pokazujesz majtek, które w kadrze od przodu uwielbiają wyłazić na pierwszy plan.

Co zrobić z rękama: zasada trójkątów

Praca rękama jest jednym z najważniejszych elementów pozowania, choć tutaj wiele zależy od poziomu sprawności osoby fotografowanej. A przecież dłońmi można zdziałać cuda!

Ręka wzdłuż ciała zasłoni brzuch bądź krzywizny sylwetki, jeśli takowe posiadasz i nie lubisz ich na zdjęciach. Ważniejsza jednak jest zasada trójkątów i maksymalne odsunięcie rąk od tułowia – choćby jednej.

O co chodzi? Wyobraź sobie, że na zdjęciu rysujesz trójkąty. Ręka podparta o biodro tworzy jeden trójkąt, kolana wspomniane w powyższym punkcie – drugi. Trzecia ręka, fikuśnie wygięta w górę – tworzy trzeci trójkąt. I tak dalej. Trójkąty sprawiają, że wyglądasz lepiej, kadr jest dynamiczny, sylwetka bardziej otwarta.

Rada dla początkujących: jeśli nie wiesz co zrobić z rękama, chwyć coś – czasopismo, okulary, torebkę, banana, cokolwiek. Co tam masz pod ręką. A jeśli unosisz ręce – podnieś je nad głowę jakbyś robiła kitkę. To jedna z popularniejszych póz na Instagramie, łatwiejszych i dających naprawdę fajny efekt.

Układ stóp: stopa na stopie, stanie na palcach

Wózki często nie sprzyjają fajnemu ustawianiu stóp. Osobne podnóżki, paski podtrzymujące pięty… Wiem, że niektórzy nie są fizycznie w stanie inaczej utrzymać nóg, ale jeśli mówimy o pozowaniu do zdjęć, to istnieją korzystniejsze pozycje.

Stopy warto trzymać razem, nawet na jednym podnóżku. Postawienie stopy przed stopą sprawia, że na zdjęciu dzieje się coś ciekawego z dość statyczną, siedzącą sylwetką. Proste, a od razu poprawia efekt końcowy.

A jeśli jesteś w stanie – staraj się stawać na palcach. Zawsze tak robię, a szczególnie w płaskich butach, trampkach czy sandałach. Stopa staje się wtedy przedłużeniem nogi i, co tu dużo kombinować, po raz kolejny pomaga nam się wysmuklić.

Ubranie musi dobrze leżeć

To nie jest rocket science – źle dopasowane ubranie może na zdjęciu zepsuć wygląd nawet najładniejszej dziewczyny. I nie chodzi tu o super modne czy drogie ciuchy, a o zwykłą schludność i dbałość o formę. Najczęściej popełnianym błędem jaki widuję na zdjęciach jest długa, zwiewna spódnica upchnięta między kolana. Jeśli nie chcemy udawać, że to spodnie, warto przed sfotografowaniem ją rozprostować. Dużo szkody potrafi też zrobić wywinięta na plecach kurtka czy przydługa bluzka układająca się w fałdy na brzuchu.

Kadr z góry czy z dołu?

Wielu fotografów, zarówno profesjonalnych, jak i amatorów, uparcie fotografowało mnie z dołu. To jedna z podstawowych zasad fotografowania modelek – kadr z dołu wydłuża sylwetkę, podkreśla nogi, nadaje zdjęciu fajny charakter.

W przypadku osoby siedzącej nie zawsze to się sprawdza.

Gdy mówimy o dobrym wychodzeniu na zdjęciach, a nie fotograficznych eksperymentach, zdecydowanie lepszym wyborem jest kadr lekko z góry. Chodzi o to, by nogi tworzyły linię – fotografując z dołu „znikają” uda, więc osoba siedząca wydaje się jeszcze krótsza. Co więcej, przy słabych mięśniach i problemach z trzymaniem szyi przy kadrach z dołu lubi ujawniać się podwójny podbródek – raczej nikomu urody nie dodaje.

Tajemnica dobrego zdjęcia

Pozując starajmy się nadać naszej sylwetce ciekawy charakter, opowiedzieć historię. Choć w artykule wielokrotnie pojawia się słowo „wysmuklić” to pamiętaj, że najważniejsza w fotografii jest dynamika i błysk w oku. Osobiście uwielbiam roześmiane zdjęcia, ale równie dobrze sprawdza się „bitch face”. Ważne, by przykuć uwagę odbiorcy. Warto jednak zacząć od nauki świadomej pracy z ciałem – wtedy modeling stanie się dużo łatwiejszy.

A jeśli zastanawiasz się jak zostać modelką na wózku, przeczytaj mój artykuł, klikając tutaj!

Pierwsza sesja zdjęciowa przed Tobą? Kliknij i przeczytaj jak się do niej przygotować!

@vamppiv

chcesz dobrze wyglądać na zdjęciach? ##wheelchairgirl ##wheelchairlife ##howtoposelikeapro ##howtopose ##howtoposelikeamodel ##howtoposelikemodel ##dlaciebie

♬ Backyard Boy – Claire Rosinkranz

Chcesz spróbować swoich sił przed obiektywem? Polecam, to wspaniałe doświadczenie! Na PrezentMarzeń znajdziesz sesje z profesjonalnymi fotografami – fantastyczne doświadczenie, które możesz podarować sobie w prezencie! Polecam!

2 komentarze

Leave a Comment

Skip to content