Sylwia Błach

projekt i wykonanie: Sylwia Błach

Lista Mocy – 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością

Kochani! W grudniu ukazała się Lista Mocy, publikacja prezentująca sylwetki 100 najbardziej wpływowych osób z niepełnosprawnością. Mam zaszczyt powiedzieć, że i moja osoba tam się znalazła. Publikacja dostępna jest za darmo w Internecie, o czym za chwilę!  

Jestem taka dumna, że moje działania zostały docenione. Od wielu lat działam na rzecz osób z niepełnosprawnością, w szczególności kobiet. Pracowałam w Fundacji Jedyna Taka, przy organizacji wyborów Miss Polski na Wózku, w agencji modelek Butterfly Agency Models czy przy projekcie Jedyna Taka Mama. Wzięłam też udział w debacie doradczo-programowej dotyczącej wykluczenia kobiet z niepełnosprawnością i Konwencji ONZ, a także konsultowałam wybrane miejsca w Poznaniu pod kątem dostępności, między innymi galerię handlową Posnania. Na moim blogu opisuję życie z niepełnosprawnością, zwracam uwagę na problemy, z którymi spotykam się na co dzień i motywuję do działania tych, którzy nie są przekonani czy starczy im sił. A to tylko fragment moich działań z ostatnich lat!   

Pojawienie się na Liście Mocy to ogromne wyróżnienie – żadnej z powyższych rzeczy nie robię dla poklasku. Najważniejsze jest, by żyło się nam lepiej. O Liście Mocy dowiedziałam się, gdy już zostałam do niej nominowana i… odebrało mi mowę. Tak, osobie, która zawsze gada jak najęta, zabrakło słów. Mało komu udaje się wywołać u mnie ten efekt!  

Lista Mocy to też motywacja. Styczeń jest dla mnie miesiącem sukcesów – bardzo dużo się wydarzyło, czuję, że łapię oddech i poświęcam trochę więcej uwagi sobie, swoim potrzebom… Przede wszystkim: zbieram siły, by znowu ruszyć pełną parą. W pomaganiu bardzo ważne jest, by nie zgubić równowagi, by w pewnym momencie nie poczuć, że zgubiło się samego siebie dla innych. To może brzmieć dziwnie, ale jeśli chce się być wolontariuszem, który naprawdę intensywnie działa, trzeba zadbać o spokój ducha, równowagę wewnętrzną. Wtedy do problemów można podejść na poważnie, skupić się na tym, komu się chce pomóc. Szukać rozwiązań, dostrzegać możliwości, podzielić dobrym słowem. Uwierzcie, to ważne.

Dlatego po bardzo pracowitym 2017. łapię oddech i już za chwilę biorę się za nowe projekty. Lista Mocy to zobowiązanie. Wiem, że teraz, gdy mój głos został uznany za jeden z najbardziej wpływowych, muszę działać jeszcze więcej i jeszcze odważniej. To dodaje mi skrzydeł, ale zmusza też do pracy. Na szczęście, ja takie życie kocham. 

Muszę też wspomnieć o innych osobach, których sylwetki znajdziecie w Liście Mocy. Jest tam i Katarzyna Wojtaszek, prezes Fundacji Jedyna Taka, przez wiele lat moja szefowa i bardzo ważna osoba w moim życiu, kształtująca moją wrażliwość. Jest też Agata Grzesik, znana jako Pani Miniaturowa, świetna blogerka, której wpisy zmuszają do refleksji tysiące ludzi w całym kraju. Te dwie panie wymieniam, ponieważ znam je osobiście i uważam, że bardzo zasługują na to wyróżnienie. Ale są też sportowcy, o których czytając wstrzymywałam oddech. Blogerki, wydawcy, muzycy, ludzie działający w branży artystycznej, sprawiający, że niepełnosprawność wychodzi z piwnicy. Są też politycy, mający realny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość.  

Jest Moc.   Jeśli chcecie zapoznać się z publikacją, oto link: Lista Mocy, 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością. Tymczasem ja Was bardzo gorąco zachęcam do lektury i podzielenia się ze mną wrażeniami!

Leave a Comment

Skip to content